איראן: פיצוץ חריג ממזרח לטהראן

איראן: פיצוץ חריג ממזרח לטהראן
משרד ההגנה האיראני טען שהפיצוץ אירע במתקן גז באזור האזרחי בפרצ'ין. אולם בדיווחים לא רשמיים היוצאים מאיראן נטען שהפיצוץ התרחש באתר הצבאי בעיר - שבו בוצעו בעבר ניסויים גרעיניים. במקביל, שריפה פרצה בתחנת כוח בעיר שיראז, 680 ק"מ דרומית לבירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיצוץ ליד טהרן, 26 ביוני 2020
צילום: -

הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה הלילה (שישי) כי הרשויות במדינה חוקרות "אור בהיר ורעש חזק מזרחית לטהראן", זאת לאחר שקודם לכן דיווחו גולשים ברפובליקה האיסלאמית על פיצוץ עז וחריג באזור. דובר משרד ההגנה האיראני מסר כי מדובר בפיצוץ במתקן גז באזור הכללי-אזרחי בעיר פרצ'ין, סמוך לבירה, עיר שבה שוכן אתר צבאי רגיש. לדבריו, כוחות הכיבוי השתלטו על האש ולא היו נפגעים.

תיעוד מזירת הפיצוץ בפרצ'ין


בחלק מהדיווחים נטען כי הפיצוץ התרחש באתר הצבאי בפרצ'ין בו ביצעה איראן בעבר ניסויים בפעילות גרעינית, ושפקחי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית לא הורשו להיכנס אליו. מנגד, חוקרי איראן מעריכים כי הפיצוץ אירע במפעל לייצור טילים וכני שיגור בחוג'יר. כתבת ה-BBC בפרסית דיווחה כי על פי מקור שמכיר את האזור, הפיצוץ אירע ככל הנראה בבסיס של משמרות המהפכה ששמו חיזבאללה או בבסיס צבאי אחר באיזור חוג'יר, שם נמצאת מנהרה עמוסה בחומרי חבלה.


עוד דווח מגורמים לא רשמיים על שריפה שפרצה בתחנת כוח בעיר שיראז, 680 קילומטרים דרומית לטהראן. בדיווחים אחרים נטען כי פיצוץ אירע גם בתחנות הכוח בעיר פרדיס, המרוחקת משיראז. הרקע לאירועים לא ברור לפי שעה.

בסוכנות הידיעות האיראנית "מאהר" נכתב: "רעש נורא נשמע במזרח טהראן ואור כתום נראה בשמיים בזמן הפיצוץ". הסוכנות ציטטה בכיר בחברת החשמל בעיר שיראז שאישר כי כמה אזורים בעיר מצויים בעלטה בעקבות תאונה או תקלה. הבכיר הוסיף כי הם מנסים לפתור את הבעיה כמה שיותר מהר.

הפופולריים