בולטון נגד טראמפ: חושש מתקופת כהונה נוספת שלו

בולטון נגד טראמפ: חושש מתקופת כהונה נוספת שלו
היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב לשעבר אמר בריאיון ל-ABC: "הבחירות – מעקה הבטיחות האחרון של המדינה". לדבריו ארצו נהייתה חלשה יותר: "פוטין יכול לנגן בטראמפ כמו בכינור" • עוד הוסיף: "מי שיכהן אחרי טראמפ יתמודד עם משימת שיקום עצומה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ון בולטון, דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון התראיין הלילה (שני) לרשת ABC ומתח ביקורת חריפה על כשירותו של דונלד טראמפ לכהן כנשיא ארצות הברית, וטען כי הוא חושש מתקופה כהונה שנייה שלו. "פוטין יכול לנגן בטראמפ כמו בכינור", אמר בולטון תוך שהוא טוען שבמהלך כהונת הנשיא האמריקני, הפכה ארצות הברית חלשה יותר ברחבי העולם וויתרה על מנהיגותה בחזיתות רבות.

ספרו של בולטון, "החדר שבו זה קרה", המספר על תקופתו בממשל טראמפ, יראה אור מחר וכבר התברג ברשימות רבי המכר – בעותקים שהוזמנו מראש. בולטון ביטא בריאיון עמדה חד משמעית נגד בחירתו מחדש של טראמפ לנשיאות ואמר כי "הבחירות בנובמבר הן מעקה הבטיחות האחרון של המדינה מפני הנשיא טראמפ".

היועץ לבטחון לאומי לשעבר של ארצות הברית תקווה שאמריקה תזכור את טראמפ כנשיא של תקופת כהונה אחת. "על כהונה אחת המדינה יכולה להתגבר", אומר מי שכהן כיועץ לבטחון לאומי, "אני חושש יותר מתקופת כהונה שנייה. כל מי שיכהן אחרי טראמפ, ייאלץ להתמודד עם משימת שיקום עצומה".

בשבת דחה שופט פדרלי את ניסיונות ממשל טראמפ למנוע את פרסום הספר, בטענה שהוא כולל מידע מסווג שעלול לפגוע בביטחון המדינה. בפסיקתו לא חסך השופט הפדרלי רויס למברט את שבטו מבולטון, וכתב שייתכן והיועץ לשעבר אכן גרם נזק חסר תקנה לביטחון הלאומי של ארצות הברית בעצם העובדה שהתכוון להוציא לאור את ספרו בזמן שעבד בבית הלבן.

עוד בטרם פורסם הספר, ציטוטים ממנו הפכו לכותרות בתקשורת האמריקנית וביניהם הטענה של בולטון כי פרשת אוקראינה-גייט לא הייתה התקרית החריגה היחידה שקישרה בין הישרדות טראמפ בתפקידו לבין יחסי החוץ האמריקניים. טראמפ שפיטר את בולטון בחודש ספטמבר האחרון, רק חצי שנה לאחר שמינה אותו, קרא לו בציוץ "משוגע" ו"מתועב".

בספרו כתב בולטון שטראמפ ביקש מעמיתו הסיני שי לסייע לו לקראת הבחירות לנשיאות בסתיו הקרוב. לדברי יועצו לשעבר של טראמפ, נשיא ארצות הברית הפנה את בקשתו לשי בפגישה בארבע עיניים שקיימו אשתקד בשולי פסגת G20. עוד אומר בולטון כי טראמפ סבר שאפשר לכלוא עיתונאים כדי שיסגירו את מקורותיהם, ואף אמר על אנשי תקשורת: "יש להוציא אותם להורג, אנשים מעוררי סלידה".

 

הפופולריים