סין תפתח משרד לביטחון לאומי בהונג קונג, כדי לאסוף מידע על מתנגדי המשטר

סין תפתח משרד לביטחון לאומי בהונג קונג
מתנגדי החוק – שיצאו בגל מחאות חדש – רואים בכך רמיסה של הזכויות הבסיסיות והחופש שלהם • מדובר בשינוי המשמעותי ביותר שהעיר חווה מאז שעברה לשלטון סין ב-1997
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות בהונג קונג
צילום: אי-פי

המתיחות בין סין להונג קונג עולה מדרגה: סין חשפה היום (שבת) את טיוטת "חוק הביטחון" החדש שיחוקק בהונג קונג, ויכניס לתוקף את השינויים המשמעותיים ביותר שהעיר חוותה מאז שעברה לשלטון סין ב־1997. על פי טיוטת החוק, בייג'ינג תיפתח משרד לביטחון לאומי בהונג קונג, כדי לאסוף מידע על מתנגדי המשטר.

מטרת החוק על פי הסינים להתמודד עם טרור ועם קנוניות נגד המשטר בחסות מדינות זרות. פעילי זכויות האדם בהונג קונג אומרים כי החוק החדש רומס את זכויותיהם הבסיסיות ביותר ומפר את הסטטוס קוו במחוז. בתוך כך, בתחילת החודש פורסם כי בית המחוקקים בהונג קונג קבע עונש מאסר של שלוש שנים וקנס של 50 אלף דולר הונג-קונגי (6,450 דולר אמריקני) למי שיבזה את ההמנון הסיני.

למרות קבלת החוק ברוב של 41 תומכים לעומת שני מתנגדים, ההצבעה לא עברה בשקט, ואחד המתנגדים פיזר באולם דשן מצחין, כדי לעכב את הדיון. התגובות הסוערות בקרב אנשי מפלגת האופוזיציה הפאן-דמוקרטית נובעות בין היתר ממועד חקיקת החוק – יום השנה ה־31 לטבח המפגינים בכיכר טיאננמן בבייג'ינג, אירוע טראגי בזיכרון של המתנגדים למשטר הקומוניסטי בסין. 

הפופולריים