הסוכנות לאנרגיה אטומית קוראת לאיראן לשתף עמה פעולה

הסוכנות לאנרגיה אטומית לאיראנים: שתפו פעולה
בין השאר מתבקשת איראן לאפשר כניסה ל-2 אתרים שאליהם היא אינה מאפשרת כניסת פקחים כבר ארבעה חודשים • טהראן בתגובה: "היצמדו לתחום סמכותכם" • שר הביטחון גנץ בירך על הקריאה: "החלטה "חשובה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: צילום: אי-פי

לראשונה מאז 2012: מועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה אטומית אישרה היום (שישי) הצעה הקוראת לאיראן לשתף פעולה עם הסוכנות. בין השאר מתבקשת איראן לאפשר כניסה לשני אתרים במדינה שאליהם היא אינה מאפשרת כניסת פקחים כבר ארבעה חודשים.

מדובר על נוסח פשרה בין האמריקנים והאירופים שרצו נוסח ביקורתי יותר לבין הסינים והרוסים. 25 מדינות תמכו בהצעה, שתיים התנגדו לה ושבע מדינות נמנעו. בטהראן הגיבו על ההחלטה, ואמרו: "היצמדו לתחום סמכותכם, עליכם להיות אסירי תודה על שיתוף הפעולה מצדנו".

יו"ר הסוכנות לאנרגיה האטומית, רפאל גרוסי, נשאל אם הוא חושש שההחלטה תפגע ביחסים של הארגון עם איראן?: "אני לא יכול להיכנס לדינמיקה שבה אני מונחה בעבודת הבדיקה שלי על ידי ספקולציות כמו במשחק ביליארד, מה עומד לקרות אם אעשה זאת או אם אפסיק לעשות את הדברים שאני צריך לעשות. אם אני נכנס לדינמיקה מהסוג הזה, זה יטריף אותנו. אני חושב שההצהרה הייתה ברורה".

במענה לשאלה האם הדבר צריך כעת להגיע למועצת הביטחון אמר גרוסי: "אם נוכל לעבוד יחד, לפתור את הבעיות הללו, לא יהיה צורך לנקוט בצעדים נוספים. זו התקווה שלי. הדרך היחידה קדימה עבורנו במצב זה היא להמשיך לעבוד. העברנו את הכדור לאיראן - הכדור במגרש שלך איראן".

נציג הרפובליקה האיסלאמית בסוכנות לאנרגיה אטומית הגיב לקריאת מועצת הנגידים" "ההחלטה אינה מעודדת ולא לוחצת את איראן להעניק לסוכנות לאנרגיה אטומית גישה. איראן דוחה לחלטין את ההחלטה ותגיב באופן הראוי".

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בירך על קריאת הסוכנות, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "החלטה חשובה של הסוכנות לאנרגיה אטומית, לדרוש מאיראן גישה מיידית לאתרים החשודים בפעילות אסורה ואת הדרישה לשיתוף פעולה מלא עם הסוכנות.

"כבר שנים ידענו שאיראן מסתירה הפרות בוטות של הסכם הגרעין בכוונה לאיים על שלומו של האזור ושל העולם כולו. ישראל לא תאפשר לאיראן להגיע לנשק גרעיני, וטוב עושה הקהילה הבינלאומית בעמידתה על הצורך בפיקוח אפקטיבי". 

משרד החוץ מסר בתגובה להחלטה: "איראן ממשיכה להפר אופן שיטתי את כל התחייבויותיה הבין לאומיות והיא פועלת כל העת במטרה להונות את הקהילה הבין לאומית. הדוח של מזכ"ל האו"ם מדגיש את הצורך להרחיב את חרם הנשק על איראן". 

הפופולריים