דיווח: איראן תעביר לצרפת את הקופסאות השחורות מהמטוס האוקראיני שהופל

הקופסא השחורה מהמטוס האוקראיני תגיע לצרפת
איראן תבצע את ההעברה, בהתאם להסכמת המדינות המעורבות בחקירת הפלת המטוס, שהתרחשה בחודש ינואר. באירוע נהרגו 176 נוסעים ואנשי צוות, במשמרות המהפכה הסבירו כי המטוס האוקראיני זוהה בטעות כטיל שיוט – ולכן יורט בידי הצבא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרידי המטוס האוקראיני שהתרסק בטהראן, 8 בינואר 2020
צילום: צילום: אי-פי

איראן הודיעה לסוכנות התעופה של האו"ם שהיא תשלח לפריז את הקופסאות השחורות מהמטוס האוקראיני שהופל בחודש ינואר האחרון - כך פרסמה הלילה (חמישי) סוכנות הידיעות "רויטרס". איראן תעביר את הקופסאות לצורך בדיקות, בהתאם להסכמת המדינות המעורבות בחקירת הפלת המטוס - אוקראינה, קנדה וארצות הברית. קנדה לחצה על איראן בעבר להעביר הקופסאות לצרפת, וזו נעתרה לבקשה כעת. 

בתחילת חודש ינואר הופל מטוס של חברת התעופה הבין לאומית של אוקאינה על ידי טיל איראני סמוך לטהראן. באירוע נהרגו 176 נוסעים ואנשי צוות. רק שלושה ימים לאחר ההתרסקות לקח חיל האוויר של משמרות המהפכה אחריות על הפלת המטוס, והודיע כי הדבר קרה בשל טעות בזיהוי.

מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה באיראן, עלי חג'יזאדה, אמר כי חקירה העלתה שהמטוס האוקראיני זוהה בטעות כטיל שיוט – ולכן יורט בידי הצבא. במסיבת עיתונאים שערך במדינה אמר המפקד: "מערכת ההגנה האווירית שלנו שלחה אות למטוס האוקראיני, אך לאחר 10 שניות שלא התקבלה שום תגובה, הוחלט להפילו".

הוא ציין כי לאור המצב הביטחוני הרגיש, הם ביקשו להכריז על אזור אסור לטיסה – אך הבקשה נדחתה משיקולים שונים. "אנחנו התכוננו לעימות כולל עם ארצות הברית באותו זמן. קיבלנו דיווחים על טילי שיוט שנורו אל עבר איראן. זו הייתה טעות של אותו מפעיל שגרמה לטרגדיה". בחודש פברואר נחשפו הקלטות של רשת הקשר של מגדל הפיקוח בשדה התעופה בטהראן, שהראו כי רשות התעופה האזרחית של איראן ידעה כבר מראשית האירוע שהמטוס הופל על ידי טיל.

הפופולריים