משטרת ניו יורק: מעשי הביזה בהפגנות - כשל מודיעיני

משטרת ניו יורק: הגניבות בהפגנות - כשל מודיעין
מושל ניו יורק אנדרו קוואומו: אעביר רפורמה בשורות המשטרה • רבבות בני אדם צעדו בוושינגטון הבירה להפגנה הגדולה ביותר שנערכה עד כה במסגרת המחאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת בלונדון בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד - 6.6.2020
צילום: צילום: אי.פי

משטרת ניו יורק מסרה הלילה (ראשון) לרשת סי-אן-אן כי מעשי הביזה שנעשו ברחבי העיר בשבוע שעבר, בעקבות מותו בחניקה של ג'ורג' פלויד בידי שוטר לבן במיניאפוליס, היו ״כשל מודיעני". עוד נמסר מהמשטרה כי היא הבחינה בהתארגנות של קבוצות פשיעה ברשתות החברתיות שהכינו את הקרקע לניצול המצב עבור מעשי גניבה.

מושל ניו יורק אנדרו קוואומו הודיע כי בכוונתו להעביר רפורמה בשורות המשטרה במטרה לענות על דרישות המחאה. בין היתר תפעל משטרת מדינת ניו יורק ביתר שקיפות, תפסיק את פעולות החניקה ותגדיר מעצרים או תקיפה פסולה של בן מיעוטים כפשע שנאה.

רבבות בני אדם צעדו בוושינגטון הבירה להפגנה הגדולה ביותר שנערכה עד כה במסגרת המחאה סביב מותו של פלויד, אולם נמנעה מהם הגישה לאזור הבית הלבן. יחד עם זאת, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ בטוויטר כי הקהל שהגיע היה הרבה יותר קטן מהמצופה, הוא הוסיף כי "המשמר הלאומי, השירות החשאי והמשטרה האמריקנית עשו עבודה נהדרת".

הפגנות דומות נערכו גם בניו יורק, שיקגו, פילדלפיה וסן פרנציסקו. בקרוליינה הצפונית נערך הלילה טקס אשכבה לכבודו של פלויד, כשמאות ליוו את ארונו בדרך לטקס פרטי בכנסייה מקומית. קרוב משפחתו של פלויד התייחס לחיכוכים שאירוע לאחרונה בין המפגינים לשוטרים, וקשר בין זה ובין נגיף קורונה כשאמר שהאלימות בזמן האחרון היא "תגובה אלרגית למה שקורה בארצות הברית. בדיוק כמו נגיף קורונה, לאלימות משטרתית חייב להיות מזור".

בתוך כך, ב"וושינגטון פוסט" פורסם שאחיו הצעיר של ג'ורג', פילוניז, עתיד להופיע ברביעי הקרוב בפני ועדת המשפט של בית הנבחרים לשימוע על רפורמות בתחום האלימות המשטרתית ואכיפת החוק שלה.

שר הצבא של ארצות הברית, ריאן מקארתי, אמר שלשום בתדרוך לכתבים כי כוחות הביטחון נערכים למספר מפגינים שנע בין מאה למאתיים אלף איש. המפגינים הבטיחו לשמור על מחאה לגיטימית ולא אלימה, כפי שהיו ביומיים האחרונים.

אלפי בני אדם הפגינו אתמול ברחבי העולם הפגנות הזדהות עם המפגינים בארצות הברית. בברלין הפגינו אלפי צעירים בכיכר אלכסנדר. רוב המפגינים לבשו בגדים שחורים ועטו מסיכות פנים. הפגנה דומה התקיימה גם במרכז לונדון בהשתתפות אלפי בני אדם, זאת למרות המלצת הממשלה והמשטרה להימנע מהתכנסות בשל נגיף קורונה. המפגינים התכנסו בכיכר הפרלמנט, כרעו ברך בדממה לזכרו של פלויד ואז קראו בשמו ומחאו כפיים. רבים מהם הניפו שלטים ועליהם נכתב: "גזענות היא מגפה". הפגנות דומות נוספות התקיימו ברחבי הממלכה. הפגנה נוספת צפויה היום מול השגרירות האמריקנית בלונדון.

ברומא הפגינו כמה מאות בני אדם מול הקונסוליה האמריקנית וצעקו: "אני לא יכול לנשום". עוד צעקו המפגינים באנגלית והאיטלקית: "חופש" ו"בלי צדק אין שלום". מרבית המפגינים עטו מסיכות ומארגני ההפגנה הנחו אותם לשמור על מרחק זה מזה כחלק מהנחיות הבטיחות מפני נגיף קורונה. בפריז חסמו כוחות הביטחון את הרחובות המובילים לשגרירות האמריקנית כדי למנוע את הגעתם של מפגינים למקום.

 

בד בבד חתמו 1,300 רופאים ומומחי בריאות על עצומה הקוראת לכוחות משטרה ברחבי ארצות הברית לחדול משימוש בגז מדמיע ותרסיס פלפל נגד מפגינים במחאות. לטענתם הדבר עלול להעצים התפשטות של נגיף קורונה במרחב הציבורי. הרופאים מסבירים כי השימוש בכימיקלים לפיזורם של מפגינים גורם להם להתעטש, להשתעל ולדמוע והדבר עלול להביא להתפשטות הנגיף  בהפרשות טיפטיות. עוד ציינו כי החומרים הנמצאים באמצעי פיזור ההפגנות, מגרים את האף, הפה והריאות ועלולים ליצור דלקת ובכך להחליש את יכולת הגוף להתנגד להדבקה.

הפופולריים