באו"ם מזהירים: מלאי האורניום המועשר שאוגרת איראן מהווה הפרה של הסכם הגרעין

האו"ם: האורניום של איראן מפר את הסכם הגרעין
לפי דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - ב-20 במאי עמד לרשות איראן מלאי אורניום מועשר במשקל השווה ל-1.73 טון יותר מפי 8 מהמותר על פי הסכם הגרעין. הסוכנות קראה לאיראן להעניק גישה באופן מיידי לאתרים החשודים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני איראן, אראק, הסכם הגרעין, 23.12.19
צילום: צילום: אי-פי

דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) קבע היום (שישי) כי איראן ממשיכה להפר את ההבנות שהושגו במסגרת הסכם הגרעין. לפי הדוח, ב-20 במאי עמד לרשות איראן מלאי אורניום מועשר במשקל השווה ל-1.73 טון - עלייה של 1.1 טון מה-19 בפברואר. לפי הסכם הגרעין, מותר לאיראן להחזיק במלאי אורניום מועשר במשקל של עד 202.8 ק"ג.

הסוכנות קראה לאיראן לשתף פעולה באופן מיידי, כולל מתן גישה למיקום של האתרים החשודים. בסוכנות הביעו "דאגה רצינית" מארבעת החודשים בהם איראן לא אפשרה גישה לשני אתרים עליהם מדבר הדוח.

בחודש נובמבר אשתקד פורסם בכאן חדשות כי גורמי מודיעין ישראלים העבירו לסבא"א מידע לפיו "איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה, אם תחליט לפעול במהירות בכיוון הזה". הגורמים הוסיפו כי החומרים שישראל מעבירה לסוכנות נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים. 

בחודש יולי 2019 הודה נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצו מפרה את הסכם הגרעין, כשהכריז על העלאת רמת האורניום המועשר מעבר לרף ה-3.67%. אז האשים רוחאני את ארצות הברית באחריות לנסיגה מההסכמות שהושגו בין איראן למעצמות. בינואר טען רוחאני כי "טהראן מעשירה יותר אורניום מאשר לפני החתימה על הסכם הגרעין".

הפופולריים