הונג קונג: מאסר וקנס למי שילעג להמנון הסיני

הונג קונג: מאסר וקנס למי שילעג להמנון הסיני
בית המחוקקים בטריטוריה קבע בתום דיון סוער ענישה חמורה בנושא. חברי האופוזיציה פיזרו דשן מצחין באולם כדי לעכב את ההצבעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיון סוער בבית המחוקקים בהונג קונג, 4.6.2020
צילום: צילום: אי-פי

בית המחוקקים בהונג קונג קבע היום (חמישי) עונש מאסר של שלוש שנים וקנס של 50 אלף דולר הונג-קונגי (6,450 דולר אמריקני) למי שיבזה את ההמנון הסיני. למרות קבלת החוק ברוב של 41 תומכים לעומת שני מתנגדים, ההצבעה לא עברה בשקט, ואחד המתנגדים פיזר באולם דשן מצחין, כדי לעכב את הדיון.

התגובות הסוערות בקרב אנשי מפלגת האופוזיציה הפאן-דמוקרטית נובעות בין היתר ממועד חקיקת החוק - יום השנה ה-31 לטבח המפגינים בכיכר טיאננמן בבייג'ינג, אירוע טראגי בזיכרון של המתנגדים למשטר הקומוניסטי בסין. 

בתום שנה שראתה הפגנות סוערות בהונג קונג נגד המעורבות ההולכת וגוברת של בייג'ינג בפוליטיקה הפנימית, מנסה ממשלת סין להחיל על המושבה הבריטית לשעבר חוקי ביטחון חדשים. אם יועבר חוק הביטחון החדש של סין, תוכל הממשלה להפעיל את המשטרה החשאית בהונג קונג, לעצור מתנגדי משטר ולמעשה לבטל את האוטונומיה הדמוקרטית שניתנה להונג קונג בשנת 1997.

במסיבת עיתונאים שערך אמש, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס ליחסים המידרדרים של ארצו עם סין אך אמר כי אין בכוונתו להטיל על בייג'ינג עיצומים בעקבות חוק הביטחון הלאומי החדש על הונג קונג. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע כי אם סין תפגע בזכויות האזרח ההונג קונגי, תעניק בריטניה ויזת פליטים לשלושה מיליון אזרחי המושבה הבריטית לשעבר. 

הפופולריים