המהומות בארה"ב: המשמר הלאומי במיניאפוליס

המהומות בארה"ב: המשמר הלאומי במיניאפוליס
למרות העוצר, העימותים נמשכו: רכבי משטרה הוצתו, ניידת תועדה דורסת מוחים • טראמפ: "אסור לאפשר לקבוצה קטנה להשחית את ערינו" • הנשיא האמריקני תמך בהפגנות השקטות אך הוסיף שהאלימות לא מכבדת את זכרו של פלויד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנות נגד אלימות המשטרה נגד שחורים בארה"ב 31.05.20, ג'ורג' פלויד
צילום: צילום: רויטרס

כמה ערים בארצות הברית החליטו להטיל הלילה (ראשון) עוצר עקב המהומות בהפגנות המחאה נגד מותו של ג'ורג' פלויד לאחר ששוטר לבן דרך על ראשון במשך זמן ממושך, בתקרית שמעוררת סערה בכל רחבי המדינה. כוחות המשמר הלאומי הצטרפו להגנה על הבית הלבן בוושינגטון, והוצבו גם במוקדים בטקסס ובקולורדו בנוסף לעיר מיניאפוליס במינסוטה, שבה התרחשה התקרית הקשה. המהומות והעימותים נמשכו הלילה, בין היתר בלוס אנג'לס ובפילדלפיה.


בין השאר הוטל עוצר על לוס אנג'לס, פילדלפיה, אטלנטה, דנוור וקולומבוס שבאוהיו. כמו כן, גורמים בממשל האמריקני התריעו על קבוצות מאורגנות שמגיעות לערים מרכזיות במטרה לזרוע הרס ולא לקרוא לצדק. בפילדלפיה הוצתו ארבע ניידות משטרה ובניו יורק תועדה ניידת דורסת מפגינים שחסמו אותה. 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ גינה הלילה את המפגינים האלימים ברחבי ארצות הברית המוחים נגד מותו של ג'ורג' פלויד. לדבריו, הוא תומך בזכותם של המפגינים למחאות שלוות, אך "מה שאנחנו רואים ברחבי הערים אינו קשור לצדק או לשלום". טראמפ הוסיף: "אסור לנו לאפשר לקבוצה קטנה של פושעים להרוס את ערינו. ההפגנות לא מכבדות את זכרו של ג'ורג' פלויד והן מובלות על ידי גורמי שמאל קיצוניים".


ביום שישי נפגעו כמאה מבנים, נבזזו יותר מעשרה בתי עסק ונפצעו חמישה שוטרים מחפצים שהשליכו לעברם המפגינים. בטקסס החליט המושל גרג אבוט להציב בערים הגדולות כ-1,500 שוטרים כדי שישמרו על הסדר וימנעו הפגנות אלימות. 


גם הלילה נמשכו ההפגנות בכמה מוקדים ברחבי ארצות הברית. בלוס אנג'לס ירו השוטרים כדורגי גומי כדי לפזר את המפגינים, ששרפו ניידת משטרה. בטולסה שבאוקלהומה מפגינים חסמו צמתים וקראו בשמו של טרנס קוטצ'ר, שנהרג על ידי שוטרים ב-2016. בטלהאסי שבפלורידה דהר טנדר לעבר המפגינים, אך לא נמסר על נפגעים קשה באירוע. 

בוושינגטון הפגינו מאות אנשים מול הבית הלבן וקראו "Black Lives Matter". בניו יורק צעדו מפגינים דרך הארלם וחסמו את הכביש בכביש המהיר לאורך הנהר המזרחי של מנהטן. אלפים הפגינו בכיכר יוניון ומאוחר יותר התעמתו מפגינים עם שוטרים בברוקלין. ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלסיו הביע הזדהות עם המפגינים והביע תקווה לרגיעה במהומות. 

בראיון הבוקר (ראשון) לקלמן ליברמן, אמרה תמר, תושבת מיניאפוליס, שרק היום המשטרה התחילה לשלוט בעניינים, עם כניסת המשמר הלאומי לעיר. "הדברים כאן מוזרים - זה ממש לא אופייני למדינה הזו שבדרך כלל שקטה ואנשים מסתדרים. מיום שני בלילה המצב כאן ממש שונה – הרס חנויות, גניבות ושריפות בכל מיני שכונות. לא לקח הרבה זמן להבין שהמפגינים על מה שקרה עם ג'ורג' פלויד הם לא אותה קבוצה של אנשים שעושים את ההרס. יש כאן שני אלמנטים - המפגינים שבאמת מפגינים נגד מה שקרה - הם שקטים ולא עושים את המהומות, ויש קבוצה נוספת שעושה את המהומות והשריפות".

מוקדם יותר בשבת יצאו אזרחים רבים לרחובות מיניאפוליס. עם זאת, אחרי המכה הקשה שספגה העיר אתמול עם המהומות האלימות ובזיזת בתי העסק, הפעם נראה כי ההפגנות מתקיימות ללא אלימות. לצד ריסון האלימות במיניאפוליס, במוקדים אחרים בארצות הברית עדיין נרשמות מהומות אלימות. משטרת קליפורניה מסרה כי שני שוטרים נורו הלילה במהלך הפגנות באוקלנד וכי אחד השוטרים מת מפצעיו. קודם לכן נמסר כי בדטרויט אלמוני ירה למוות בצעיר בן 19 שהשתתף בהפגנת מחאה. היורה נמלט. מוחים באטלנטה ניצפו זכוכית במטה הראשי של רשת CNN.

הפופולריים