טראמפ: נסיים את יחסינו עם ארגון הבריאות העולמי - לסין שליטה מלאה בו

טראמפ: נסיים יחסינו עם ארגון הבריאות העולמי
נשיא ארצות הברית ערך מסיבת עיתונאים בנושא היחסים עם סין והבהיר כי תיחסם כניסתן של חברות סיניות מסוימות לארצות הברית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ערך הערב (שישי) מסיבת עיתונאים שעסקה בסין. "לסין יש שליטה מלאה בארגון הבריאות העולמי", אמר טראמפ והצהיר: "אנחנו מסיימים את יחסינו עם ארגון הבריאות העולמי". הנשיא האשים את הממשל הסיני כי הוא לא מפסיק להפר את מחוייבויותיו כלפי ארצות הברית.

"העולם סובל כעת מאוזלת היד הסינית. הטיוח של הסינים חולל מוות בכל העולם ויותר מ-100 אלף קורבנות בארצות הברית. חיים אין ספור נלקחו בשל כך", אמר טראמפ. הנשיא הבהיר כי ארצות הברית תחסום כניסתן של חברות סיניות מסוימות "אותן זיהנו כאיום על ביטחונה של ארצות הברית".

טראמפ התייחס גם להפגנות בהונג קונג, על רקע הניסיון של סין לחזק את האחיזה במדינה. "מדובר בטרגדיה. סין טוענת כי היא פועלת בשם ביטחון לאומי, הונג קונג פרחה עד היום. הוריתי על ממשלתי לבטל את ההקצאות הייחודיות שניתנו להונג קונג. העולם הסתכל עליה כהצצה לעתידה של סין, כעת הונג קונג נראית כחזרה לעברה של סין", אמר הנשיא האמריקני.

אמש החליט הפרלמנט בבייג'ינג להחיל את חוק הביטחון החדש על הונג קונג, שנועד לבטל כמעט את כל זכויותיה של האוטונומיה הסינית. החוק החדש אף עשוי לגדוע לגמרי את שאיפתם לעצמאות בעתיד. בשנה האחרונה פרצו מספר מחאות בקריאה לדמוקרטיה במדינה, במטרה להילחם בחוק ההסגרה שהיה צפוי לעבור בשנה שעברה ולחולל עצמאות, אך ללא הועיל. לפני כחודש החל משפטם של חלק מהמפגינים שנעצרו וחלקם אף נכלאו.

עד כה הונג קונג נהנתה מזכויות של אוטונומיה סינית, אולם החוק החדש צפוי לצמצם את זכויותיה ולהחיל מעורבות סינית עמוקה יותר בענייני ביטחון הפנים של המדינה. בין השאר, נטען כי החוק החדש יסייע לסינים לדכא כל מחאה או הפגנה ביתר קלות. הצעד של בייג'ינג כבר זכה לגינויים מסביב לעולם, ואף לגינוי חמור ממשרד החוץ האמריקני, שאיים בסנקציות.

הפופולריים