טראמפ: אודיע היום מה בכוונתי לעשות עם סין, "איננו מרוצים"

טראמפ: אודיע היום מה בכוונתי לעשות עם סין
על רקע המתיחות בין המעצמות, נשיא ארצות הבית יקיים היום מסיבת עיתונאים בנושא • על פי עיתון הניו יורק טיימס, אחד הצעדים הנשקלים הוא ביטול האשרות לאלפי סטודנטים מסין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא סין שי ג'ינפינג ומקבילו האמריקני דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע כי יקיים היום (שישי) מסיבת עיתונאים בסוגיית סין, על רקע המתיחות הגוברת בין שתי המעצמות, בין השאר, בנושא מעמדה של הונג קונג ונגיף קורונה. "אודיע מה בכוונתי לעשות. איננו מרוצים מסין", אמר הנשיא ולא מסר פרטים נוספים.

העיתון ניו יורק טיימס מדווח כי אחד הצעדים הנשקלים הוא ביטול האשרות לאלפי סטודנטים מסין הלומדים באוניברסיטאות אמריקניות. שר החוץ מייק פומפיאו אמר בתגובה לדיווח כי סטודנטים סינים, המרגלים אחר ארצות הברית, אינם צריכים ללמוד בה. "יש לנו מחוייבות לוודא שהסטודנטים אינם פועלים למען המפלגה הקומוניסטית של סין".

בתוך כך, צפויה היום מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס בדלתיים סגורות, לבקשתן של ארצות הברית ובריטניה, לדון במצב בהונג קונג. זאת, לאחר שסין אישרה את חוקי הביטחון שנועדו להגביל את האוטונומיה של הונג קונג. החוקים החדשים יאפשרו לסוכנויות מודיעין סיניות להקים בסיסים בטריטוריה.

אמש החליט הפרלמנט בבייג'ינג, כאמור, להחיל את חוק הביטחון החדש על הונג קונג שנועד לבטל כמעט את כל זכויותיה של האוטונומיה הסינית. החוק החדש אף עשוי לגדוע לגמרי את שאיפתם לעצמאות בעתיד. בשנה האחרונה פרצו מספר מחאות בקריאה לדמוקרטיה במדינה, במטרה להילחם בחוק ההסגרה שהיה צפוי לעבור בשנה שעברה ולחולל עצמאות, אך ללא הועיל. לפני כחודש החל משפטם של חלק מהמפגינים שנעצרו וחלקם אף נכלאו.

עד כה הונג קונג נהנתה מזכויות של אוטונומיה סינית, אולם החוק החדש צפוי לצמצם את זכויותיה ולהחיל מעורבות סינית עמוקה יותר בענייני ביטחון הפנים של המדינה. בין היתר, נטען כי החוק החדש יסייע לסינים לדכא כל מחאה או הפגנה ביתר קלות. הצעד של בייג'ינג כבר זכה לגינויים מסביב לעולם, ואף לגינוי חמור ממשרד החוץ האמריקני, שאיים בסנקציות.

הפופולריים