סכנה לאוטונומיה? סין החליטה להחיל את חוק הביטחון על הונג קונג

האוטונומיה בסכנה? חוק הביטחון יוחל בהונג קונג
הפרלמנט בבייג'ינג החליט להחיל את חוק הביטחון החדש על הונג קונג. החוק החדש צפוי לצמצם את הסמכויות שניתנות לטריטוריה הסינית ואף כמעט לגדוע לגמרי את שאיפתם לדמוקרטיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בהונג קונג נגד חוקי ההסגרה של סין 31.08.19
צילום: צילום: רויטרס

הפרלמנט בבייג'ינג החליט היום (חמישי) להחיל את חוק הביטחון החדש על הונג קונג ונועד לבטל כמעט את כל זכויותיה של האוטונומיה הסינית. החוק החדש אף עשוי לגדוע לגמרי את שאיפתם לעצמאות בעתיד.

בשנה האחרונה פרצו מספר מחאות בקריאה לדמוקרטיה במדינה, במטרה להילחם בחוק ההסגרה שהיה צפוי לעבור בשנה שעברה ולחולל עצמאות, אך ללא הועיל. לפני כחודש החל משפטם של חלק מהמפגינים שנעצרו וחלקם אף נכלאו.

עד כה הונג קונג נהנתה מזכויות של אוטונומיה סינית, אולם החוק החדש צפוי לצמצם את זכויותיה ולהחיל מעורבות סינית עמוקה יותר בענייני ביטחון הפנים של המדינה. בין היתר, נטען כי החוק החדש יסייע לסינים לדכא כל מחאה או הפגנה ביתר קלות. הצעד של בייג'ינג כבר זכה לגינויים מסביב לעולם, ואף לגינוי חמור ממשרד החוץ האמריקני, שאיים בסנקציות נגד גופים סיניים בהונג קונג.

בנובמבר האחרון חתם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על צו התומך במפגינים למען הדמוקרטיה בהונג קונג, למרות התנגדותה של הממשלה הסינית, שאף הגדילה ואיימה בתגובה חריפה. השלטונות בהונג קונג מחו מצידם על החלטת ארצות הברית ואמרו כי "זה לא יעזור להקל על המצב".

הלילה אימץ הקונגרס בוושינגטון כמעט פה־אחד הצעת־חוק להטיל עיצומים על אישי־ממשל סינים המעורבים בכליאתם של המוני מוסלמים בני המיעוט האויגורי במחנות־מעצר. ההצעה משותפת לשתי המפלגות וזכתה לתמיכתם של 413 צירים בבית־הנבחרים – לעומת מתנגד אחד בלבד.

הפופולריים