אובמה נגד טראמפ: הטיפול בקורונה – אסון כאוטי

אובמה נגד טראמפ: הטיפול בקורונה – אסון כאוטי
נשיא ארצות הברית לשעבר התחייב כי יעשה כל שביכולתו כדי לסייע למסע הבחירות של ג'ו ביידן • מניין הנדבקים בקורונה ברחבי העולם עלה ליותר מארבעה מיליון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה
צילום: אי-פי

הנשיא הקודם של ארצות הברית, ברק אובמה, מותח ביקורת חריפה על אופן הטיפול של מחליפו, דונלד טראמפ, במשבר הקורונה ואומר כי מדובר באסון כאוטי מוחלט. בשיחת ועידה עם כ-3,000 גברים ונשים ששירתו בממשלו אמר אובמה כי בציבור האמריקני הולכות ומשתרשות דעות המעודדות אנוכיות, שבטיות ותפיסת הזולת כאויב. זו אחת הסיבות, לדבריו, שהתגובה הכלל עולמית למשבר הקורונה הייתה עד כה אנמית ולא אחידה. אובמה התחייב כי יעשה כל שביכולתו כדי לסייע למסע הבחירות של ג'ו ביידן, שהיה סגנו בשתי תקופות הכהונה.

מניין הנדבקים בקורונה ברחבי העולם עלה ליותר מארבעה מיליון. בארבעת חודשי המגפה גבה הנגיף את חייהם של 277 אלף בני אדם. את המכה הקשה ביותר ספגה ארצות הברית, שבה מתו נכון לעכשיו כבר קרוב ל-79 אלף חולים.

בתוך כך, ביום שישי האחרון פורסם תחקיר של סוכנות הידיעות אי-פי שבמסגרתו נודע כי בכירים בבית הלבן מנעו את פרסומן של הנחיות שגיבשו ראשי מערכת בריאות הציבור בנוגע לנהלים לחזרה לשגרה בארצות הברית.

התחקיר, המתבסס על תכתובות פנימיות של הממשל האמריקני, מגלה כי בחודש שעבר גיבש "המרכז לבקרת מחלות" (CDC), הסמכות העליונה בענייני מחלות זיהומיות, מסמך מפורט המסביר מהן הדרישות והנהלים לחזרה לשגרה בכל מגזר בחברה ובמשק האמריקניים. המסמך הועבר לבית הלבן, אך שם החליטו בדרג הפוליטי כי יש לגנוז אותו, משום שהוא אינו עולה בקנה אחד עם מדיניות החזרה לשגרה שגיבש הבית הלבן.

דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני טענה כי המסמך נדחה משום שלא היה סופי, ולא קיבל את אישורו של מנהל המרכז לבקרת מחלות. אולם, התכתובת שנחשפה מראה כי מנהל המרכז אכן אישר את המסמך. בשבוע שעבר, לאחר שפורסמו ידיעות ראשונות על גניזת המסמך, ביקש הבית הלבן בבהילות מן המרכז לבקרת מחלות לשגר מחדש את המסמך לעיון הדרג הפוליטי, מתוך כוונה לאמץ חלקים ממנו.

הפופולריים