ילדים בסיכון נמוך לחלות – אך לא מחוץ לטווח הסכנה

ילדים בסיכון נמוך לחלות, אך עדיין בטווח סכנה
איך אפשר לקיים שגרת לימודים בהקפדה על שמירת מרחק והגנה אישית בתוך הכיתות ובתי הספר? אלה המחקרים בעולם על ילדים ונגיף קורונה • וגם: כך נראתה החזרה לשגרת לימודים בגרמניה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנטוניה ימין/ חינוך גלובלי
צילום: אנטוניה ימין/ חינוך גלובלי

עד כמה ילדים בסיכון להידבק ולהדביק בקורונה? השאלה הזאת מעסיקה מאוד את החוקרים ברחבי העולם. והמסקנות? ילדים מצויים בסיכון נמוך יותר ממבוגרים לחלות – אבל הם ממש לא מחוץ לטווח הסכנה.  

כאן בישראל ערכו החוקרים במכון גרטנר מחקר בקרב האוכלוסייה בבני ברק. הם מצאו כי ילדים מדביקים אחרים בשיעור נמוך יותר ממבוגרים. והסיכוי שלהם להידבק נמוך עוד יותר. הממצא הזה תואם לממצאים ממקומות אחרים בעולם.

מחקר בין לאומי בדק מה המצב בסין – בווהאן ובשנחאי. החוקרים מצאו כי סיכוייהם של ילדים בני 14 ומטה להידבק בקורונה נמוכים פי שלושה מהסיכוי בקרב בני 15 ומעלה.

באיסלנד ערכו את הסקר המַקיף ביותר עד כה. שם החוקרים חשפו ילדים לחולה קורונה מאומת וגילו כי בקרב הילדים מעל גיל 10 – 14% נדבקו בקורונה, ואילו בקרב ילדים מתחת לגיל 10 – 7% נדבקו, חצי מהסיכוי. 

אבל יש גם ממצאים אחרים: מחקר גדול שנערך בזמן האחרון בגרמניה מצא כי שיעור נוכחות הנגיף בגופם של ילדים אינו פחות מהשיעור בגופם של מבוגרים, ומכאן שילדים מדביקים לא פחות מאשר האוכלוסייה הבוגרת. 

ויש עוד עניין חשוב – נוטים לחשוב שגם אם ילדים נדבקים בקורונה, הם עוברים את המחלה בצורה קלה מאוד יחסית, אך לא בטוח שזה המצב. מחקר של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית מצא שאמנם ילדים נדבקים בקורונה בשיעור נמוך יותר ממבוגרים, אבל מתוך הילדים שכן נדבקו, 13% נזקקו לאשפוז בבית חולים, וכאחוז מהם הגיעו לטיפול נמרץ. כ-40% מהילדים שנזקקו לאשפוז היו תינוקות עד גיל שנה.


אז לסיכום אפשר לומר כי ילדים מצויים בסיכון נמוך יותר ממבוגרים לחלות בקורונה. אבל הם ממש לא מחוץ לִטווח הסכנה, ויתרה מכך – אותו מחקר בסין מצא כי לאחר פתיחת בתי הספר, שיעור ההדבקה בקרב הילדים עלה מאוד, בעיקר כי ילדים מתקשים לשמור מרחק ולהימנע ממגע. 

ונחזור לישראל: השאלה העולה מכל הסיבוב העולמי הזה היא איך אפשר לקיים שגרת לימודים בהקפדה על שמירת מרחק והגנה אישית בתוך הכיתות ובתי הספר. כי חייבים לחזור ללימודים אבל כל עוד אין חיסון בנמצא, סכנת הקורונה חיה וקיימת.

הפופולריים