מסמכי מודיעין אמריקניים: סין הסתירה במכוון את חומרת התפרצות קורונה

המודיעין האמריקני: סין הסתירה את חומרת המגפה
מהמסכמים עולה שהרפובליקה פעלה כך כדי לאגור את הציוד הנדרש לה להתמודדות עם ההתפרצות. לשם כך היא האיצה ייבוא של ציוד רפואי והפחיתה את יצואו • טראמפ: דוחות המודיעין הראשוניים שהוגשו לי בינואר והזהירו מפני ההתפרצות - לא יצרו רושם שמדובר בבעיה גדולה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נגיף קורונה בסין, אפריל 2020
צילום: צילום: אי-פי

מחריף העימות בין ארצות הברית לבין סין על רקע מגפת קורונה: סוכנות הידיעות אי-פי פרסמה הלילה (שני) חלקים ממסמכי מודיעין אמריקניים ולפיהם סין הסתירה בכוונה את ממדי התפשטות הנגיף וחומרתו בתחילת חודש ינואר כדי לאגור את הציוד הנדרש לה להתמודדות עם התפרצות המגפה.

על פי המסמכים סין האיצה ייבוא של ציוד רפואי והפחיתה ביצואו, והסתירה את ממדי התפשטות הנגיף ברחבי המדינה ואת חומרתו.נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, טען מוקדם יותר כי המודיעין האמריקני עדכן אותו כי הוא צדק והם (סין) דיווחו לו על הימצאות נגיף קורונה רק בסוף חודש ינואר. 

הדיווח מגיע על רקע הביקורת הגוברת של הנשיא טראמפ על טיוח סיני ואמירתו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אתמול כי סין אחראית להתפשטות המחלה והיא תישא באחריות למעשיה. אתמול דווח ברשת פוקס כי גוברת ההערכה בקרב סוכנויות המודיעין האמריקניות שמקור הנגיף במעבדה לחקר חיידקים ונגיפים בעיר ווהאן.

טראמפ הכחיש טענות שפעל מאוחר מדי לבלימת התפשטות המגיפה וצין כי דוחות המודיעין הראשוניים שהוגשו לו בינואר ושהזהירו מפני ההתפרצות, לא יצרו את הרושם שמדובר בבעיה גדולה. מוקדם יותר טראמפ תקף בציוץ את התקשורת ואמר כי חיים רבים של אמריקנים ניצלו בזכות "החרם המוקדם" שהטיל על טיסות מסין לארצות הברית.

הנשיא האמריקני הוסיף כי הוא "בטוח מאד שימצא חיסון לקורונה עד סוף השנה". באירוע טלוויזיוני ברשת "פוקס ניוז" למרגלות אנדרטת לינקולן בוושינגטון, ניסה טראמפ לעודד את האזרחים האמריקנים לשוב לעבודה ברגע שהתנאים יאפשרו זאת, ואמר כי ניתן לעשות זאת תוך הקפדה על כללי זהירות.

בתדרוך לעיתונאים ביום שישי האחרון תקף טראמפ את ארגון הבריאות העולמי, שאת מימונו הפסיק לפני כשבועיים, ואמר כי "הארגון צריך להתבייש על הפיכתו לסוכנות יחסי הציבור של סין. אל להם להמציא תירוצים בשעה שיש מי שעושים שגיאות נוראיות, ובפרט שגיאות שעולות בחייהם של מאות אלפים ברחבי העולם". קודם לכן קבע דוח של מנהל המודיעין הלאומי - ארגון הגג של גופי הביון האמריקניים - כי נגיף קורונה לא יוצר באופן מלאכותי, אך צויין שעדיין בוחנים אם המגפה פרצה באופן טבעי, או בשל תאונה במעבדה בסין.

הפופולריים