המרגלת היהודיה בלב גרמניה הנאצית

המרגלת היהודיה בלב גרמניה הנאצית
מרתה כהן, שחשפה את המארב של הצבא הגרמני לבעלות הברית, חוגגת 100 בעיצומה של מגפת קורונה: "חשוב לזכור שגם היהודים נלחמו ולא רק גורשו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרתה כהן מרגלת בגרמניה הנאצית
צילום: מערכת כאן

מרתה כהן הייתה מרגלת יהודיה שפעלה בלב גרמניה הנאצית. בשבוע שעבר, בעיצומה של מגפת קורונה, היא חגגה את יום הולדתה ה-100. כשהיא יושבת מחוץ לביתה, חברים, מכרים ובני משפחה הגיעו לאחל לה מזל טוב ולהקריא לה את הברכות, שהגיעו מכל קצוות תבל - גם נשיא מדינת ישראל שלח ברכה.

בינואר 1945, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, כהן, יהודייה צרפתייה, חצתה את קווי האויב ונכנסה עמוק לתוך גרמניה הנאצית, בתור מרגלת. "שאלו אותי אם אני מסכימה להתגייס לשירות המודיעין של הצבא והסכמתי", היא משתפת על ראשית הדרך. "עברתי הכשרה אינטנסיבית ביותר - למדתי לזהות את כל המדים בצבא האויב ונדרשתי לזכור כל כפתור קטן, כדי שאזהה את החיילים שאני פוגשת. במסגרת ההכשרה לקחו אותי ליער והכריחו אותי לירות בכל סוגי הנשק - הייתי צלפית טובה מאוד".

לטפל בקצין אס-אס

לגרמניה היא נכנסה תוך שהיא מתחזה לאחות, תפקיד במסגרתו נאלצה לטפל גם בקצין אס-אס. כאות תודה, הקצין הזמין אותה לקו זיגפריד - קו ביצורים שנבנה על ידי גרמניה על גבול צרפת. "כשהגעתי לקו זיגפריד גיליתי שהקו ננטש לגמרי. נאמר לי שכולם עזבו, ולא נשאר אף אחד".

כשפגשה קבוצה של מפקדים נאצים בכירים, התלוננה ש'הצבא הגרמני לא מגן כמו שצריך'. בתגובה,  הקולונל סיפר לה היכן ממוקם מארב צבאי לבעלות הברית 


למחרת יצאה מפרייבורג ובדרך פגשה קבוצה של מפקדים נאצים בכירים. "התלוננתי בפניהם שהצבא הגרמני כבר לא מגן עלינו כמו שצריך. אחרי כמה זמן, הקולונל אמר לי - 'אל תפחדי כל כך', וסיפר לי בדיוק איפה ממוקם הצבא הגרמני, במארב שהקים ביער השחור, וחיכה לבעלות הברית.


בעלה מציג בגאווה את מזוודת המדליות שלה. היא אישה נמוכת קומה, אבל ענקית ברוח, שמספרת את סיפורה לצעירים וצעירות ברחבי העולם. הדבר שהיא הכי רוצה שיזכרו ממנה כשכבר לא תהיה כאן, הוא שגם היהודים נלחמו ולא רק גורשו. עכשיו, כשהגיעה לגיל מאה ולמרות המגפה העולמית של קורונה, היא נשארת אופטימית. הלוואי שתזכה לחגוג 120.

הפופולריים