יותר מ-30 אלף מתים מקורונה בארה"ב

יותר מ-30 אלף מתים מקורונה בארה"ב
יו"ר ארגון הבריאות העולמי על החלטת טראמפ להפסיק את המימון לארגון: נקווה שארה"ב תמשיך להיות ידידתנו הנדיבה • ד"ר דורית ניצן, מנהלת שעת חירום באזור אירופה של הארגון לכאן רשת ב "הפסקת המימון היא מכה לארגון"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טדרוס גברייסוס, יו"ר ארגון הבריאות העולמי
צילום: צילום: אי.פי

מניין המתים מנגיף הקורונה בארצות הברית עלה הערב (רביעי) ל-30 אלף מתים. בניו יורק נוספו היום 752 מקרי מוות חדשים. ירידה לעומת 778 מתים במדינה אתמול. מספר המאושפזים במדינה ירד היום ל-18,335. המושל אנדרו קואומו נשאל מתי ייגמר המצב וענה: "זה ייגמר כשיהיה לנו חיסון". 

יו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס גברייסוס, אומר היום בתגובה על הודעת טראמפ כי "ארצות הברית הייתה ידידה נדיבה שלנו כבר זמן רב, ואנחנו מקווים שהיא תמשיך להיות". טדרוס הוסיף כי ארגון הבריאות יבחן את ההשפעה שיש להפסקת המימון האמריקני ויעבוד עם שותפיו להשלים את הפערים. יו"ר הארגון קרא לאחדות ואומר כי האויב שהמסוכן שהוא הוירוס גורם לסדקים ופיצולים.

יו"ר בית הנבחרים בארצות הברית, חברת המפלגה הדמוקרטית ננסי פלוסי אמרה בתגובה להודעת טראמפ כי ההחלטה מסוכנת, חסרת הגיון ולא חוקית. פלוסי הבטיחה שההחלטה תשתנה בקרוב.

ד"ר דורית ניצן, מנהלת שעת חירום באזור אירופה של ארגון הבריאות העולמי, אמרה הערב כי "הפסקת המימון בעת הזו פוגעת בנו פגיעה קשה". בריאיון לליאת רגב בתוכנית מעבירים לראשון, בכאן רשת ב, התייחסה ד"ר ניצן להודעת נשיא ארצות הברית טראמפ הלילה ואמרה כי מדובר בנתח נכבד מתקציב הארגון. "זה יקשה עלינו להעביר ציוד רפואי, אביזרים וערכות בדיקה למדינות שנמצאות במצוקה הגדולה ביותר".

עוד אמרה ד"ר ניצן כי בארגון מבינים שאי אפשר להמשיך במדיניות הסגר ההדוק, וכי צריך להתחיל להניע גם את הכלכלה, ולהחזיר את החיים לתיקנם, אבל בצורה מאד איטית ומדורגת ותחת פיקוח הדוק. "הנטייה הינה להשאיר בסגר את האוכלוסיות שנמצאות בסיכון גבוה: קשישים, אנשים עם מחלות רקע קשות, קבוצות שגרות בצפיפות ומועדות להדבקה, ולשחרר בקצב איטי ומדורג את שאר האוכלוסייה". היא ציינה כי השבוע יפרסם ארגון הבריאות הנחיות למה שהם מכנים "תקופת המעבר".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה הלילה לממשלו להקפיא את המימון האמריקני לארגון הבריאות העולמי, בשל מה שהגדיר ניהול לקוי במשבר קורונה וטיוח היקף ההתפרצות בסין. טראמפ טען בתדרוך היומי שלו כי הארגון העדיף תקינות פוליטית על פני חיי אדם ולכן בחר שלא למתוח ביקורת על סין, ועל כך שהסתירה את התפרצות המגפה: "הם יותר מדי פרו-סין".

אסטרטגיית היציאה מהמשבר בגרמניה

הקנצלרית אנגלה מרקל, הודיעה הערב במסיבת עיתונאים כי החל מ-4 במאי יתחדשו הלימודים במדינה, ראשית בכיתות הגבוהות. "הצלחנו להימנע מעומס בבתי החולים בגרמניה ומערכת הבריאות שלנו ממשיכה לפעול בצורה טובה", אמרה הקנצלרית. "הניצחון שלנו שביר, אנחנו בכיוון הנכון אבל אין לנו יכולת לשחק יותר מדי. עלינו להבין שעלינו להמשיך לחיות עם הווירוס כל עוד אין חיסון או תרופה נגדו ולכן כשאנו מדברים על הקלות אנו זהירים מאוד".

מרקל ציינה כי אירועים דתיים ימשיכו להיות אסורים. חנויות בגודל של עד 800 מטר יוכלו להיפתח תחת מגבלות היגיינה נוקשות החל מ-20 באפריל. מלונות, מסעדות, בארים, מרכזי קניות – לא יפתחו בשלב הזה ואירועים גדולים לא יתקיימו בגרמניה לפחות עד 31.8.

באיטליה נרשם היום אחוז ההדבקה היומי הנמוך ביותר מאז התפרצות הקורונה - 1.6 אחוזים. 2,667 בני אדם נדבקו במדינה ב-24 שעות ובסך הכול 165,155 נדבקים עד כה. ביממה האחרונה מתו באיטליה 578 חולים ובסך הכול עומד מניין המתים בארץ המגף על 21,645.

הפופולריים