הערכה: כלכלת סין תתכווץ לראשונה מאז החלו הדיווחים הרבעוניים בשנות ה-90

הערכה: כלכלת סין תתכווץ לראשונה ברבעון אחד
הערכות של כלכלנים מטעם סוכנות הידיעות הצרפתית מלמדות כי ברבע הראשון של השנה התכווצה כלכלת סין בשל משבר קורונה ב-8.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד • ראש ממשלת ניו זילנד החליטה לקצץ בשכרה למשך חצי שנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעבדת קורונה בהונג קונג
צילום: אי-פי

השפעות הקורונה בעולם: הערכות של כלכלנים מטעם סוכנות הידיעות הצרפתית שהתפרסמו היום (רביעי) מלמדות כי ברבע הראשון של השנה התכווצה כלכללת סין ב-8.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אם יתאמתו ההערכות האלה זו תהיה ההתכווצות הראשונה של כלכלת סין ברבע אחד מאז הוחל בדיווחים על מצב הכלכלה הרבעוני בתחילת שנות ה-90.

הכלכלנים צופים שבכל השנה הנוכחית תצמח כלכלת סין ב-1.7% לעומת צמיחה של 6.1% בשנה שעברה. קרן המטבע צופה שכלכלת סין תצמח רק ב-1.2%. בתוך כך, סין מדווחת על 46 נדבקים חדשים בקורונה ביממה האחרונה, 36 מהם אזרחים ששבו לסין ממדינות אחרות. 10 מהנדבקים הם אזרחים מקומיים, רובם ממחוז היילון-ז'יאן הסמוך לגבול עם רוסיה.

מספר הנדבקים נמוך ממספרם של חולי קורונה בימים האחרונים. ביממה החולפת מת אדם אחד מקורונה. עד כה מתו בסין מהנגיף 3,342 בני אדם ונדבקו יותר מ-82 אלף.

יפן: "מספר הנדבקים עלול לזנק ב-80 אלף תוך חודש"

דובר ממשלת יפן קורא לאזרחי ארצו לעשות כל שביכולתם כדי להפחית את הקשר הישיר עם אחרים ב-70%. זאת כדי למנוע את התפשטות נגיף קורונה: "אם הדברים לא ישתנו, עלול מספר הנדבקים לזנק ב-80 אלף בתוך חודש ימים. הוא הדגיש כי נשקלת אפשרות לחלק לכל אדם ביפן 100 אלף ין שהם כ-933 דולרים, כדי לסייע להתגבר על הפגיעה הכלכלית הנובעת ממגיפת קורונה.

ראש ממשלת ניו זילנד הודיעה כי תקצץ את שכרה ב-20% למשך חצי שנה

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הודיעה כי היא מקצצת את שכרה ב-20% לאות סולידריות עם אזרחי המדינה הנאנקים במשבר הכלכלי שהם חווים בתקופת הקורונה. ראש הממשלה הודיעה כי הקיצוץ בשכר יימשך לפחות שישה חודשים. 

משכורתה החודשית מסתכמת ב-285 אלף דולרים אמריקניים. לכתבים הסבירה ארדן כי אף שצעדה לא ישפר את מצבם הכלכלי של אזרחי ניו זילנד או של המדינה מדובר במהלך מנהיגותי שנועד להבהיר כי היא אינה מנותקת ממצבם של אזרחי ארצה. 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה הלילה לממשלו להקפיא את המימון האמריקני לארגון הבריאות העולמי, בשל מה שהגדיר "ניהול לקוי במשבר קורונה וטיוח היקף ההתפרצות בסין". טראמפ טען בתדרוך היומי שלו כי הארגון העדיף תקינות פוליטית על פני חיי אדם ולכן בחר שלא למתוח ביקורת על סין, ועל כך שהסתירה את התפרצות המגפה: "הם יותר מדי פרו-סין".

הוא הוסיף כי הארגון ניצל את הנדיבות של ארצות הברית ולא פעל בשקיפות, ולכן הגיע הזמן שיישא באחריות. לדברי טראמפ, ארגון הבריאות קידם מידע מוטעה של סין בעניין הנגיף, ובכך ככל הנראה הוביל להתפרצות נרחבת יותר. ארצות הברית מעבירה לארגון הבריאות כ-400 מיליון דולר בשנה. על פי ההחלטה, יוקפא המימון עד שייעשה בירור של התנהלות הארגון הבין לאומי.

הפופולריים