טראמפ: "שיא מקרי המוות בארה"ב מקורונה צפוי בעוד שבועיים"

טראמפ: שיא מקרי המוות מקורונה - בעוד שבועיים
הנשיא האמריקני אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שקיים בבית הלבן יחד עם חברי הצוות למאבק בנגיף, והודיע כי הנחיות הריחוק החברתי יימשכו עד ל-30 באפריל • מדינת ניו יורק חצתה את רף האלף מתים מהנגיף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן יבנושא המאבק בנגיף קורונה, 30.03.20
צילום: צילום מסך

התפשטות נגיף קורונה בארה"ב: הנשיא דונלד טראמפ אמר הלילה (שני) כי שיא מקרי המוות צפוי בעוד שבועיים, אך הדגיש כי הוא מקווה שהמדינה תהיה בדרך להתאוששות עד ל-1 ביוני. במסיבת עיתונאים בבית הלבן בנושא ההתמודדות עם הווירוס, בהשתתפות צוות השרים והמומחים למאבק בנגיף, הודיע טראמפ כי הנחיות הריחוק החברתי יימשכו עד ל-30 באפריל. 

לפי ההנחיות על כל האמריקנים להימנע מלהתקהל בקבוצות בנות יותר מעשרה משתתפים, וקוראות לאנשים מבוגרים להישאר בבית. אתמול דווח על יותר מ-137 אלף נדבקים, ויותר מ-2,400 מקרי מוות. במדינת ניו יורק דווח כי נחצה רף האלף מתים מהנגיף. יותר משני שליש מהמתים - מהעיר ניו יורק.

במהלך מסיבת העיתונאים רמז טראמפ כי ישנם אי סדרים בטיפול במסכות ההגנה לרופאים במדינת ניו יורק, וקרא לחקור כיצד ייתכן שבתי חולים שבעבר השתמשו ב-10,000 מסיכות בחודש נזקקים כעת ל-200,000 מסכות בחודש.

לטענת טראמפ ממשלו זיהה מקרים של "אגירה" של ציוד רפואי על ידי בתי חולים ואנשי מקצוע בתחום הרפואה, וקרא להם לשחרר מכונות הנשמה לאזורים שנפגעו באופן הקשה ביותר: "יש כמה עובדי שירותי בריאות, בתי חולים פרטיים ורשתות בתי חולים שאוגרים ציוד רפואי, כולל מכונות הנשמה".

הנשיא לא ציין שמות אך אמר שחלק מבתי החולים נמצאים באזורים שבהם לא מצפים שתהיה התפשטות גדולה של הנגיף. לדבריו, "אלה תחומים שככל הנראה לא יזדקקו למכונות ההנשמה, ואפילו אם כן יש להם יותר מכשירים משהם צריכים. הם צריכים לשחרר מכוונת הנשמה שלא בשימוש, אם יש להם כאלה, והם צריכים לשחרר ציוד רפואי"

ראשי מערכת בריאות הציבור העריכו כי מספר המתים מהנגיף עלול להגיע לפחות למאה אלף בני אדם. טראמפ ציין כי מספר זה נמוך משמעותית מההערכה הראשונית של 2.2 מיליון מקרי מוות, וכי הדבר נובע מכך שממשלו נקט בצעדים להיאבק בהתפשטות הנגיף.

טראמפ גם התייחס לאישור חבילת הסיוע בגובה של שני טריליון דולרים עליה חתם שלשום - סכום הסיוע הגדול ביותר בתולדות המדינה – ואמר שאם יהיה צורך בסיוע נוסף, הוא יבקש מהקונגרס לאשר זאת.

חבילת הסיוע אושרה סופית בתמיכת בידי שתי המפלגות, הרפובליקנית והדמוקרטית, לאחר שמספר הנדבקים ברחבי ארצות הברית חצה את המאה אלף. כמו כן, חתם הנשיא האמריקני על צו המחייב את ענקית הרכב ג'נרל מוטורס לייצר מכונות הנשמה לחולים בקורונה. מומחים אומרים כי מערכת הבריאות האמריקנית זקוקה למאות אלפי מכשירי הנשמה. בארגון הבריאות העולמי מזהירים כי ארצות הברית עלולה להפוך למוקד המרכזי של המגפה.

כשנשאל אם הממשל האמריקני יסייע לאיטליה, ענה טראמפ כי "נשלח להם ציוד שאנחנו לא זקוקים לו, אנחנו גם מסייעים להם בניטור. אנחנו עובדים עם איטליה באופן הדוק. אנחנו עובדים גם עם ספרד ועם כולם, אתמול דיברתי עם קנצלרית גרמניה מרקל".

הפופולריים