ה"נובל" של המתמטיקה לפרופ' הלל פורסטנברג מישראל

ה"נובל" של המתמטיקה להלל פורסטנברג מישראל
פרס אבל המוענק בנורווגיה ניתן לחוקר מהאוניברסיטה העברית ביחד עם שותפו מאוניברסיטת ייל. נחשבים פורצי דרך בשימוש בשיטות מהסתברות עד לדינמיקה בתורת הקבוצות, תורת המספרים וקומבינטוריקה. הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס היוקרתי ביותר בעולם המתמטיקה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופסור הלל פורסטנברג - זוכה פר אבל למתמטיקה
צילום: צילום: יוסף אדסט

פרופסור הלל פורסטנברג מהאוניברסיטה העברית בירושלים הוכרז היום (רביעי) כזוכה בפרס אבל הנורווגי, הפרס הנחשב ליוקרתי ביותר מבין הפרסים הבינלאומיים המוענקים במתמטיקה. הפרס מוענק על ידי מלך נורווגיה ומכונה גם "הנובל" של המתמטיקה. פרופסור פורסטנברג הוא הישראלי הראשון הזוכה בפרס מאז תחילת חלוקתו בשנת 2003. 

הפרס ששוויו 830 אלף דולרים, מוענק לפורסטנברג יחד עם שותפו למחקר, פרופ' גרגורי מרגוליס מאוניברסיטת ייל, על היותם חלוצים בשימוש בשיטות מהסתברות עד לדינמיקה בתורת הקבוצות, תורת המספרים וקומבינטוריקה. פרופסור הלל פורסטנברג נולד בברלין ב-1935. משפחתו נמלטה מגרמניה הנאצית לארצות הברית ב-1939. את רוב הקריירה שלו העביר בישראל. בין השאר זכה פורסטנברג בפרס ישראל, בפרס וולף ובפרס א.מ.ת. 

נשיא המדינה, ראון ריבלין שוחח עם פרופסרור פורסטנברג לאחר זכייתו וברך אותו: "פרופסור יקר, אתה גאוות כולנו. זהו הנובל של הנובלים, וכל זאת במיוחד בימים קשים שכל בשורה כזו מרגשת ומזכירה לכולנו שחיים בנינו חוקרים מופלאים". פרופסור פורסטנברג אמר לנשיא כי זהו כבוד מאוד גדול של פעם בחיים. "בכל זאת הייתי רוצה להוסיף שקיבלתי כמה פרסים, אבל מכל אלו שקיבלתי - דווקא פרס ישראל הוא המשמעותי ביותר בשבילי, מפני שהפרס הזה העניק משמעות לעליה שלי", אמר פורסטנברג. "עליתי ארצה לפני כ-50 שנה ומהפרס הבנתי שהיה לי משהו לתרום למדינה, וזה מאוד מרגש אותי בכל עת שאני חושב על זה".

גם שר החינוך, הרב רפי פרץ, ברך פורסטנברג: "זהו הישג עצום למדינת ישראל. פרס אבל, הנובל של תחום המתמטיקה, יוענק השנה לפרופסור הלל פורסטנברג מהאוניברסיטה העברית. לראשונה הפרס מוענק לחוקר ישראלי ומדובר בהישג עצום למדע הישראלי, לאוניברסיטה העברית ולמדינה. מברך את פרופסור פורסטנברג על הגאווה האדירה שהוא מביא למדינת ישראל בימים אלו".

הפופולריים