מסמך משנות ה-30 עשוי לחשוף כסף יהודי שנגנב על ידי הנאצים

המסמך שעשוי להיות קצה חוט לכסף היהודי האבוד
חוקרים ארגנטינאים גילו במחסן נטוש מסמך הכולל שמות של אלפי תומכי הנאצים בארגנטינה בשנות השלושים. במסמך מפורטים חשבונות בבנק קרדיט סוויס, שייתכן ושימשו את הנאצים להסתרת הון יהודי שהוחרם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נאצים ויזנטל מסמך ארגנטינה
צילום: מרכז שמעון ויזנטל

מסמך המונה כ-12 אלף תומכי המפלגה הנאצית בשנות ה-30 בארגנטינה התגלה במחסן נטוש בבואנוס איירס, כך פירסם ביום שני מרכז שמעון ויזנטל. החוקר אשר מצא את המסמך, פדרו פיליפוצי, העביר אותו לבחינת המרכז.

בשנות ה-30 פעל ארגון עובדים ממוצא גרמני בארגנטינה, אשר היה מעין סניף של המפלגה הנאצית במדינה הדרום אמריקנית. הארגון שמר על קשר הדוק עם המפלגה בגרמניה. כאשר עלה בשנות הארבעים משטר עוין את הנאצים במדינה, פשטה המשטרה על מטה הארגון והחרימה מסמכים, ביניהם זה אשר התגלה לאחרונה. 

מלבד הערך שלו למחקר ההיסטורי, למסמך יש ערך מעשי וכלכלי - הוא מונה מספר גדול של חשבונות בבנק קרדיט סוויס השווייצרי. להערכת החוקרים, ייתכן כי המפלגה הנאצית השתמשה בחבריה ואוהדיה בארגנטינה על מנת להסתיר הון שהוחרם מיהודים לאחר כינון חוקי נירנברג ב-1936.

בעקבות גילוי המסמך, פנה מכון ויזנטל למטה הבנק וביקש גישה לארכיון על מנת לאתר העברות של רכוש יהודי לחשבונות המנויים. מן הבנק נמסר שישתפו פעולה עם הבדיקה.

הפופולריים