"מסרי השנאה משגשגים": זינוק בתעמולה גזענית בארה"ב

"השנאה משגשגת": זינוק בתעמולה גזענית בארה"ב
מנתוני הליגה נגד השמצה עולה שבשנת 2019 חלה עלייה חדה בכמות המסרים של הארגונים התומכים בעליונות הגזע הלבן בארה"ב. כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תומכי עליונות לבנה בארה"ב, גזענות, אנטישמיות
צילום: צילום: אי-פי

הפצת תעמולה ומסרים של עליונות הגזע הלבן התגברה פי שניים ויותר בשנת 2019 לעומת השנה שקדמה לה – כך ששנת 2019 הייתה השנה שבה נמדד שיא של כל הזמנים בתופעות אלו בארה"ב. כך עולה מנתונים חדשים שמפרסמת הליגה נגד השמצה. 

הנתונים מלמדים על גידול ניכר במקרים אלו, בתחומי הקמפוסים ומחוצה להם. סך של 2,713 מקרים של הפצת ספרות – ממוצע של יותר מ-4 מדי יום, דווחו ברחבי ארה"ב, בהשוואה ל-1,214 בשנת 2018. כל אחת ממדינות ארה"ב, למעט הוואי, דיווחה על אירוע אחד לפחות של הפצת תעמולת תומכי עליונות הגזע הלבן, כשהשכיחות הגבוהה ביותר של מקרים דווחה בקליפורניה, טקסס, ניו יורק, מסצ'וסטס, ניו ג'רזי, אוהיו, וירג'יניה, קנטאקי, וושינגטון ופלורידה. 

"תומכי עליונות הגזע הלבן רואים בהפצת תעמולה, בין אם באמצעות פלאיירים, עלונים או סטיקרים, דרך נוחה ולא פחות חשוב – אנונימית, לקדם את מסרי השנאה וחוסר הסובלנות שלהם", אמר המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט. "באופן כללי, ידוע לנו שקיצונים וקבוצות שמקדמות מסרים של שנאה משגשגים באווירה הכללית של ימינו – אך הנסיקה הנוכחית בכמות הפלאיירים ובהפצת התעמולה מהווה דוגמה מעולה לאופן שבו קיצונים מפיצים את המסרים שלהם מבלי לוותר על אנונימיות".

נתונים נוספים שפורסמו על ידי הליגה נגד השמצה:

• כ-630 מקרים דווחו בקמפוסים של האוניברסיטאות והמכללות, כמעט פי שניים משנת 2018, שבה דווחו ברחבי ארה"ב 320 אירועים כאלו. המקרים בקמפוסים היוו רבע מתוך כלל אירועי ההפצה של תעמולת עליונות הגזע הלבן ברחבי ארה"ב באופן כללי.

• תומכי עליונות הגזע הלבן פעלו ב-433 קמפוסים ב-43 מדינות ובמחוז קולומביה בשנת 2019.

• במהלך סמסטר הסתיו ב-2019, הליגה נגד השמצה מנתה 410 מקרים בקמפוסים השונים, יותר מפי שניים מן המקסימום שדווח בעבר וגידול של 159%, לעומת 158 התקריות שדווחו בסמסטר האביב של 2019.

• הליגה נגד השמצה תיעדה 2,083 תקריות מחוץ לקמפוסים ב-2019 – גידול של 133% לעומת 894 תקריות שדווחו ב-2018.

• הליגה נגד השמצה תיעדה 76 אירועים שעסקו בעליונות לבנה ב-2019, לעומת 95 ב-2018, כך שנרשמה ירידה של 20% בהיבט זה. מספרן של ההפגנות קצרות המועד פחת גם כן ל-26 בשנה החולפת לעומת 43 בשנה שקדמה לה.

מי עמד מאחורי המעשים?

עשרות קבוצות שתומכות בעליונות הגזע הלבן הפיצו תעמולה בשנה החולפת, אך כשלוש קבוצות היו אחראיות לכ-90% מהפעילות - Patriot Front, American Identity Movement, New Jersey European Heritage Association.

"שיטפון התעמולה, שכמעט תמיד משלב שפה אופיינית לתומכי הגזענות הלבנה במסווה של פטריוטיזם, הוא ניסיון לנרמל את המסרים של תומכי העליונות הלבנה ולחזק את מאמצי הגיוס לקבוצות אלו", אמר אורן סגל, מנהל המרכז לחקר הקיצוניות של הליגה נגד השמצה. "הדבר נעשה תוך סימונן של קבוצות מיעוט - יהודים, שחורים, מוסלמים, מהגרים לא לבנים וחברי קהילת הלהט"ב - כמטרה". 

הפופולריים