נאום מצב האומה: טראמפ סירב ללחוץ יד לפלוסי שקרעה בתגובה את נאומו

נאום מצב האומה: טראמפ סירב ללחוץ יד לפלוסי
נשיא ארצות הברית נשא בגבעת הקפיטול את נאום מצב האומה השנתי ומנה את הישגיה הכלכלים והביטחוניים של ממשלו: "יצרנו 7 מיליון מקומות עבודה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצב האומה
צילום: צילום: אי-פי

"האיחוד מעולם לא היה חזק יותר": נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא לפנות בוקר (רביעי) את נאום מצב האומה, הנערך בפני הקונגרס האמריקני אחת לשנה. התקשורת האמריקנית עסקה בעיקר בשני אירועים שהתרחשו בתחילת ובסוף הנאום, כאשר טראמפ ספק התעלם, ספק החמיץ, את ידה השלוחה לברכה של יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי. בתום הנאום, פלוסי נצפתה קורעת לחתיכות דפי נייר, כנראה עותק הנאום שהגיש לה הנשיא טרם פתח בדבריו.


הנשיא פתח את דבריו במניית נתונים כלכליים, כשעיקר גאוותו על צמצום האבטלה ויצירת מקומות חדשים בשלוש שנות כהונתו. "שיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר מזה חצי מאה", אמר טראמפ. "אחרי עשורים של ירידה בהכנסות, השכר עולה מהר, ובאופן נפלא, הכי מהר בקרב העובדים בעלי ההכנסה הנמוכה".

נשיא ארצות הברית התייחס בקצרה לתוכנית השלום שהציג בשבוע שעבר בין הישראלים והפלסטינים, ואמר: "זוהי תוכנית שתבוא במקום התוכניות הכושלות שהיו לפני". על קאסם סולימאני אמר: "סולימאני היה קצב אכזרי והטרוריסט הבכיר בעולם. הוא תקף כוחות אמריקניים בעיראק. בשל כך תקפנו, הוצאנו אותו להורג והפסקנו את מעשיו הנפשעים". לאחר שהתייחס במילים קשות לסולימאני, הציע לעם האיראני המוחה נגד שלטון הדיכוי בארצו תמיכה וסיוע. 

טראמפ התגאה בביטול כמה מהחלטות הממשל הקודם, בראשות ברק אובמה. אחת מהחלטות אלה היא הפשרת היחסים הדיפלומטיים עם קובה, עליה הכריז אובמה לקראת סיום כהונתו. טראמפ ציין גם את הדחת משטרו הרודני של מנהיג ונצואלה ניקולס מדורו, כאחד מהישגיו. הוא אף אירח את מנהיג האופוזיציה  של ונצואלה חואן גואידו ביציע הקונגרס. 

"בשעה שבה אנו מדברים חומה ארוכה, גבוהה וחזקה נבנית בגבול מקסיקו", אמר טראמפ. הנשיא מנה רשימה ארכוה של פשעים שבוצעו על ידי מהגרים בלתי חוקיים, ותקף מדינות שנותנות מקלט למהגרים כאלה. "מתן סיוע רפואי מסובסד למהגרים בלתי חוקיים מרושש את קליפורניה, ולא ניתן לזה לקרות במקומות אחרים במדינה", אמר. טראמפ גם עקץ את מועמדי המפלגה הדמוקרטית התומכים בשירות בריאות ממלכתי ואמר: "לא ניתן לסוציאליסטים להרוס את מערכת הבריאות הפרטית המפוארת שלנו".

"כל עוד אני נשיא, אשמור על התיקון השני לחוקה, הזכות לשאת נשק", אמר טראמפ. בהבטחותיו הגיע עד למאדים, ואמר שידאג הראשון שיגיע למאדים יהיה אמריקני, כמו גם האדם הבא שינחת על הירח. 

ברגע שזכה לתשואות רמות באולם, הכריז טראמפ על הענקת מדליית החירות הנשיאותית לשדרן הרדיו השמרן ראש לימבו, שהתבשר לאחרונה כי הוא חולה במחלת הסרטן. רעיית הנשיא, מלאניה, העניקה ללימבו את המדליה.

הפופולריים