כבר לא לבד: כ-30 צבים מזנים שנכחדו התגלו באיי גלאפגוס

לא לבד: כ-30 צבים מזנים שנכחדו התגלו בגלאפגוס
הצבים, שנמצאו בהר געש באי איסבלה, הם מסוג פלורנה ופינטה - שנקבע בעבר שנכחדו. הם הועברו לשימור ושיקום במרכז מיוחד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צבי גלאפגוס שהתגלו בהר געש ב-01.02.20
צילום: צילום: רויטרס

משלחת מדעית שהגיעה לאיי גלאפגוס גילתה כ-30 צבים חדשים מסוג פלורנה ופינטה, שנקבע בעבר שנכחדו - כך פרסמה אתמול (שבת) סוכנות הידיעות רויטרס. הצבים התגלו בהר הגעש "וולף" שבאי איסבלה. הם הועברו למרכז שימור, שבו ינסו החוקרים לשקם את הזנים הנדירים. 


29 מהצבים הם מסוג פלורנה, וצבה אחת היא מסוג פינטה - מה שהופך אותה לקרובת משפחתו של "ג'ורג' הבודד", הצב המפורסם שהוכרז כאחרון מבני מינו ומת בשנת 2012. חוקרים ניסו במשך כמה שנים להרבות את ג'ורג', שנחשב זמן רב לבעל החיים הנדיר ביותר בכדור הארץ, אך כל הניסיונות כשלו. כעת ישנה תקווה חדשה לצבי הפינטה.

אמיר גור, ביולוג ימי ומנהל מחלקת הצלילה של החברה הגיאוגרפית, סיפר בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, שמוצאם של הצבים הנדירים שונה מהזנים שחיים באי איסבלה. גור ציין כי אומנם הגילוי הוא מרגש, אך לא מדובר בזנים ה-"טהורים" שנכחדו: "יש בהם את הגנים של אותם מינים, אבל לא באופן טהור מאחר שהם התערבבו עם צבים אחרים באי". 

האזינו לריאיון המלא עם הביולוג הימי אמיר גור בכאן רשת ב

גור סיפר כי מקורם של כלל מיני הצבים באיי גלאפגוס הוא מאב קדמון אחד, שהגיע מיבשת דרום אמריקה לארכיפלג: "כשצ'ארלס דארווין ביקר באיים ב-1865, הוא למד באמצעות התבוננות על הצבים על התפתחות מינים של בעלי חיים. לצבים לא היו טורפים שאיימו עליהם - לכן הם יכלו להגיע למימדי ענק".  

אוכלוסיית צבי הגלאפגוס נפגעה משמעותית בעקבות התיישבותם של בני האדם באיים. חלק ניצודו לצורכי מאכל והפקת שמן, שטחי המחייה שלהם נהרסו לטובת צרכי בנייה וחקלאות וחלקם נפגעו מכניסתם של מינים פולשים לאיים. צבי הגלאפגוס יכולים לחיות עד ל-200 שנים, ומשקלם יכול להגיע ליותר מ-400 קילוגרמים.  

הפופולריים