טראמפ בהקלטות: "תוציאו את שגרירת אוקראינה"

טראמפ בהקלטות: "תוציאו את שגרירת אוקראינה"
אוקראינה גייט: הנשיא נשמע בהקלטה מ-2018 קורא לפטר את מארי יובנוביץ'. זאת על רקע הדיווחים כי התובע הכללי של אוקראינה הציע לעורך דינו של טראמפ מידע אודות ג'ו ביידן, בתמורה להחלפת השגרירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ושגרירת אוקראינה לשעבר מריה יובנוביץ'
צילום: צילום : אי-פי

פרשת אוקראינה גייט: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תועד בהקלטות שפורסמו אמש (שישי) ברשת ABC, קורא לפטר את שגרירת אוקראינה לשעבר מארי יובנוביץ'. בקלטה מ-2018, שנבדקה על ידי אנשיה של יובנוביץ', מתועדת שיחה בין טראמפ לבין כמה מקורבים, בהם גם לב פרנס, איש העסקים שנטען כי עבד בשירותו של עורך דינו של הנשיא רודי ג'וליאני באוקראינה. הנשיא האמריקני נשמע אומר: "תוציאו אותה משם מחר. לא אכפת לי. אוקיי? עשו זאת". 

לפני כשבוע הודיעה ממשלת אוקראינה כי תפתח בחקירה כדי לבדוק אם נעשה מעקב בלתי חוקי אחר יובנוביץ'. זאת לאחר שחברי המפלגה הדמוקרטית חשפו מסמכים שלפיהם מקורביו של רודי ג'וליאני שכרו חוקרים כדי לעקוב אחר חייה הפרטיים של השגרירה באופן יום יומי. עוד נחשף במסמכים כי התובע הכללי של אוקראינה הציע לג'וליאני מידע אודות ג'ו ביידן, בתמורה להחלפת השגרירה האמריקנית. 

לפי עדויות ופרסומים בכלי התקשורת בחודשים האחרונים, פרקליטו של טראמפ כעס על יובנוביץ', שלטענתו הצרה את צעדיו בחיפוש מידע אחר ג'ו ביידן ובנו - הקשורים לפרשת "אוקראיינה גייט", שבגינה החל הליך ההדחה נגד הנשיא האמריקני. יובנוביץ' אכן פוטרה בתחילת 2019, נסיבות פיטוריה עומדות במרכז חקירת אוקראינה גייט.

בתוך כך, נציגי הדמוקרטים בסנאט סיימו אתמול להציג את טיעוניהם נגד הנשיא טראמפ, שמואשם בעבירות של שיבוש הליכי הקונגרס ושימוש לרעה בכוחו. מנהל דיוני ההדחה מטעם הדמוקרטים, אדם שיף,  אמר בדברי הסיום כי "זה טראמפ תחילה, לא אמריקה תחילה ולא האידיאלים האמריקניים תחילה. התוצאה היא, ותמשיך להיות, נזק כבד לאומה שלנו - אם הבית הזה לא יעמוד ויאמר שזה פסול".

נציג אחר מטעם הדמוקרטים, ג'רי נדלר, כינה את טראמפ "דיקטטור" בדבריו. בכך הסתיימו 24 השעות שנפרסו על פני שלושה ימים שניתנו לדמוקרטים להציג את טיעוניהם. כעת יינתן אותו פרק זמן גם לצוות ההגנה של טראמפ, שיחל לפרוס את ההגנה היום בשעה 10:00 בבוקר. 

הפופולריים