האם מוסד המלוכה הבריטי רלוונטי למאה ה-21?

האם מוסד המלוכה הבריטי רלוונטי למאה ה-21?
הסערה סביב פרישתם של הארי ומייגן מהארמון העלתה מחדש את שאלת הנחיצות של המוסד המלכותי בימינו. לפי הערכות, השוק סביב המותג של משפחת המלוכה מניב לכלכלה הבריטית יותר משני מיליארד דולרים בשנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משפחת המלוכה הבריטית, יוני 2019
צילום: צילום: אי-פי

כשבוע עבר מאז הודיעו הנסיך הארי ואשתו מייגן מרקל כי הם מתכוונים לפרוש מבית המלוכה ולצאת לדרך עצמאית. הצהרתם עוררה סערה בבריטניה והעלתה מחדש את שאלת הרלוונטיות של בית המלוכה הבריטי במאה ה-21. רק השבוע קלייב לואיס, חבר פרלמנט ממפלגת הלייבור, הציע לקיים משאל עם לגבי עתידו של בית המלוכה: "אני מעדיף לראות אותנו כאזרחים ולא כנתינים". 

לואיס טען כי "יותר מדי אנשים מתפרנסים מכספי הציבור הבריטי". בעוד שעלות בית המלוכה לציבור עומדת על 81 מיליון דולרים בשנה, ההערכות הן שהשוק סביב המותג של משפחת המלוכה מניב לכלכלה הבריטית יותר משני מיליארד דולרים בכל שנה. 


בעקבות ההחלטה של הארי ומייגן, הזוג הולך להפסיד כ-5% מהכנסותיו, שמגיעים מכספי משלם המסים הבריטי.  כ-95% נוספים מהכנסתם של הזוג מגיעים מאביו של הארי, הנסיך צ'ארלס. רק בשנה שעברה הוא העביר יותר משבעה מיליון דולר לשני בניו - ויליאם והארי. צ'אלרס שולט בדוכסות קורנוול, שהיא הבעלים של שטח עצום בממלכה, המתפרס על כ-550 קילומטרים מרובעים, שמניב כל שנה כמעט 30 מיליון דולרים. על הכסף הזה, נראה שהזוג הפורש לא ירצה לוותר. 

הפופולריים