הדחת טראמפ | דיווח: האקרים רוסים ניסו לפרוץ לחברה אוקראינית שקשורה לפרשה

הדחת טראמפ | דיווח: האקרים פעלו נגד חברת גז
לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס" האקרים מצבא רוסיה פעלו נגד חברת הגז האוקראינית "בוריסמה" שבנו של ג'ו ביידן האנטר היה חבר במועצת המנהלים שלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן ובנו האנטר
צילום: צילום: אי-פי

הליך ההדחה נגד הנשיא טראמפ: העיתון "ניו-יורק טיימס" דווח הלילה (שלישי) כי האקרים מצבא רוסיה פעלו נגד חברת הגז האוקראינית שבמרכז הפרשה. האנטר ביידן, בנו של ג'ו ביידן המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, היה חבר במועצת המנהלים של החברה האוקראינית, "בוריסמה".

על-פי הדיווח הנסמך על דבריהם של מומחי ביטחון, פעולת ההאקרים נגד החברה הייתה בתחילת נובמבר, בעת שהשיח על ביידן, אוקראינה והליך ההדחה היה בראש סדר היום בארצות הברית. עדיין לא ברור מה העלו הפצחנים ולא ידוע מה בדיוק ניסו למצוא, אך המומחים אמרו לעיתון כי העיתוי של התקיפות והיקפן מעידים כי אפשר שהרוסים ניסו לאתר פרטים מביכים על בני משפחת ביידן, בדומה למידע שהנשיא טראמפ ניסה לכאורה לקבל מאוקראינה, דבר שהוביל להליך ההדחה נגדו. 

השגריר האמריקני לאיחוד האירופי, גורדון סונדלנד לפני כחודש וחצי בפני ועדת המודיעין של הקונגרס. בתשובה לשאלה האם היה מצב של "תן וקח" ביחסיו של טראמפ עם הנשיא זלנסקי השיב סונדלנד: "תשובתי היא כן". במהלך עדותו אמר סונלנד כי הנשיא טראמפ הורה בעצמו ללחוץ על אוקראינה לחקור את בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן וכי כל הבכירים המעורבים במגעים ידעו על כך. לטענתו הנשיא הורה לו לעבוד יחדיו עם עורך הדין ג'וליאני בנושא.

תכתובות מייל שהותרו לפרסום לפני פחות מחודש חשפו כי ההוראה להשהות את הסיוע הצבאי לקייב התקבלה כשעתיים לאחר שיחת הנשיא דונלד טראמפ ומקבילו ולדימיר זלנסקי. ארגון התחקירים ללא מטרות הרווח, Center for Public Integrity, חשף במסגרת חוק חופש המידע 146 עמודים של תכתובות דואר אלקטרוני בין בכירים במחלקת התקציב בבית הלבן והפנטגון. על פי התמלילים עולה כי ב-25 ביולי כתב בכיר במחלקת התקציב מייק דופי כי קיבל הנחייה לעצור את הסיוע לאוקראינה: "על בסיס הנחייה שקיבלתי ולאורה של הבקשה לבחון מחדש את הסיוע לאוקראינה – אנא עצרו את כל מחויבותנו לקרנות הסיוע האלה".

הפופולריים