האו"ם: נייעץ בחקירת התרסקות המטוס האוקראיני באיראן

האו"ם: נייעץ בחקירת התרסקות המטוס האוקראיני
הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית של האו"ם הודיע כי הוא נענה לבקשת טהראן בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התרסקות מטוס אוקראיני באיראן, ינואר 2020
צילום: אי-פי

התרסקות המטוס האוקראיני באיראן: הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית (ICAO) הודיע הלילה (שלישי) כי קיבל את בקשת טהראן לייעץ בחקירת ההתרסקות. בתוך כך ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו אמר כי המטוס הופל בגלל המתיחות באזור. לדבריו, אם לא הייתה מתיחות באזור "קורבנות ההתרסקות היו עכשיו בבתיהם עם משפחותיהם". 

(ICAO הוא סוכנות של האומות המאוחדות שמנסחת את העקרונות וההיבטים הטכניים של התעופה האזרחית הבינלאומית).


המטוס אוקראיני, מסוג בואינג 737, ובו 176 הנוסעים התרסק בשבוע שעבר. על פי הדיווחים הראשוניים כלי הטיס התרסק בעקבות כשל טכני, אחרי שהמריא מנמל התעופה של טהראן. יחד עם זאת כמה ימים אחר כך כבר התקבלו דיווחים כי המטוס נפגע מטיל. לבסוף צבא איראן הודיע באופן רשמי ביום שבת כי המטוס הופל עקב "טעות אנוש" בהצהרה לטלוויזיה הממלכתית במדינה.

אחרי ההודאה הרשמית נשיא איראן, חסן רוחאני, הביע צער עמוק על "הטעות הנוראה שהביאה להפלת המטוס", והוסיף: "המחשבות והתפילות שלי נתונות למשפחות ההרוגים. אני מבקש למסור להם את תנחומי הכנים". שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי ההפלה קרתה "בעת משבר שנגרם מההרפתקנות של ארצות הברית".

שר החוץ של אוקראינה, ודים פריסטייקו, אמר שלשום כי ארצו קיבלה לידיה את הקופסאות השחורות של המטוס, אך המידע טרם נבדק. השר גם מסר כי דיפלומטים אמריקנים העבירו לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מידע בעניין ההתרסקות, ושהמידע יועבר למומחים החוקרים את התאונה. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר מצדו כי ממשל טראמפ מוכן להציע תמיכה וסיוע בחקירה, ואילו האיחוד האירופי הודיע כי הוא דורש חקירה עצמאית ואמינה של ההתרסקות.

הפופולריים