עשור לרעידת האדמה בהאיטי: עדויות על מכירת ילדים לקורבנות אדם

עשור לרעש בהאיטי: ילדים הוקרבו בטקסי וודו
מנכ"לית Israeli Flying Aid מספרת לכאן רשת ב על הסיוע לנפגעי הרעש והזוועות. לדבריה, כשפעלו בבית יתומים במדינה גילו אנשי הארגון שילדות נעלמות באופן מסתורי. תחקיר העלה שנמכרו לטקסי וודו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רעידת האדמה בהאיטי, 2010
צילום: צילום: אי-פי

עשור לאחר רעידת האדמה הקטלנית בהאיטי חושפת היום (ראשון) מנכ"לית ארגון הסיוע Israeli Flying Aid, גל לוסקי, טפח מגורלם של הילדים שנותרו יתומים בעקבות הרעש. בריאיון לתוכנית "השעה הבינלאומית" עם ערן סיקורל בכאן רשת ב, היא מספרת כיצד כשהוביל פרויקט סיוע לבית יתומים נתקל הארגון בתופעה של סחר בילדים לצרכי הקרבת קורבנות אדם בטקסי וודו.

לדברי לוסקי, זמן קצר לאחר שהחלו לעבוד בבית היתומים הם גילו שילדות בנות ארבע עד שש נעלמות באופן מסתורי. מתחקיר שביצע הארגון עלה שמנהלת בית היתומים שהתנדבו בו, שיתפה פעולה עם גוף שתפקידו היה להשיג ילדות כשי שישמשו קורבנות אדם בטקסים. הן נמכרו במחיר של 49 דולר לילדה.

לוסקי הוסיפה: "כשחשבנו שגילינו שרק אצלנו זה קורה – הבנו שזה מתרחש בכל מקום". לוסקי סיפרה שהטקסים הפכו לנפוצים אחרי רעידת האדמה, כאמצעי לנחמה לנוכח המצב הקשה.

לוסקי סיפרה גם על הטיפול בנפגעים רגע אחרי האסון הגדול ואמרה: "הגענו לשם כמה ימים אחרי הרעש. בית החולים הראשון שפעל בשטח היה שלנו. מה ששונה מהאיטי לאירועים אחרים, היה השלמה של הקורבנות עם מה שקרה אחרי. יכולנו לראות מבנים הרוסים עם לכודים כשאנשים יושבים לידם בחוסר מעש. הייתה שלווה והשלמה שהשלימה את האסון".

"ראינו הרבה מאוד קורבנות ביזה. הרבה אנשים נלכדו מתחת להריסות כשניסו לבזוז חנויות", פירטה. "השילוב של מנטליות שהיא לא מובנת, אנשים בהאיטי לא עובדים. התושבים מחולקים לנוצרים ולדת הוודו. הפועל היוצא של להאמין בדת הזו הוא הרסני כלפי האוכלוסייה".

ב-12 בינואר 2010 הכתה בהאיטי רעידת אדמה בעוצמה של 7, עם רעשי משנה בעוצמה של עד 5.9. לפי ההערכות נהרגו במדינה 230 אלף בני אדם, ו-250 אלף נפצעו. בנוסף לכך כמיליון תושבי המדינה נותרו מחוסרי בית. מדינות רבות שלחו משלחות סיוע לחילוץ הלכודים ולשיקום ההרס במדינה. 

הפופולריים