דיווחים באיראן: כוחות הביטחון פתחו בירי לעבר מפגינים

דיווחים באיראן: אש נפתחה לעבר מפגינים
בסרטונים שונים המופצים ברשתות החברתיות נראים מפגינים בטהראן נמלטים על רקע קולות ירי של אש חיה, וירי של גז מדמיע. בתיעוד אחר נראים כלי רכב נוסעים על תמונה של חמינאי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות בטהראן על הפלת המטוס
צילום: מהטוויטר Bahman Kalbasi

הערב (ראשון) התרבו הדיווחים על כך שכוחות הביטחון באיראן פתחו בירי לעבר מפגינים נגד המשטר בטהראן. בסרטונים שונים המופצים ברשתות החברתיות נראים מפגינים בבירת איראן נמלטים על רקע קולות ירי של אש חיה, וירי של גז מדמיע.


כמו כן, מפגינים רבים חוסמים כבישים ראשיים בטהראן כדי למנוע מכוחות הביטחון להגיע למוקדי ההפגנות, שהחלו בעקבות הפלת המטוס האוקראיני בשבוע שעבר.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שב והזהיר היום את ראשי המשטר בטהראן לבל יהרגו את המפגינים ברחבי המדינה. בציוץ בטוויטר כתב טראמפ כי "העולם, וחשוב מכך, ארצות הברית, עוקבים אחר הנעשה". קודם לכן אמר שר ההגנה האמריקני מארק אספר כי הנשיא עדיין מוכן לשאת ולתת עם מנהיגי איראן".


בנובמבר האחרון פרצו מחאות המוניות באיראן בעקבות עליית מחירי הדלק. גם אז התעמתו כוחות הביטחון עם המפגינים ופתחו לעברם באש חיה. לפי דיווחים, מאות בני אדם נהרגו בהפגנות. יש לציין כי המחאות כעת אינן על רקע יוקר המחיה אלא על עצם לגיטימיות שלטון האייתוללות ומשמרות המהפכה. מפגינים תועדו כשהם נוסעים עם מכוניותיהם על תמונתו של המנהיג העליון עלי חמינאי שנפרסה על הכביש, וצוהלים לאחר הורדת תמונות לזכרו של קאסם סולימאני.


אתמול הודתה איראן כי המטוס האוקראיני הופל מאש כוחות הנ"מ של משמרות המהפכה, לאחר שאלה זיהו את המטוס בטעות כטיל שיוט. מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה באיראן, עלי חג'יזאדה, אמר במסיבת עיתונאים: "מערכת ההגנה האווירית שלנו שלחה אות למטוס האוקראיני, אך לאחר עשר שניות שלא התקבלה שום תגובה, הוחלט להפילו". 

לפי דיווח המבוסס על מקורות "יודעי דבר" במשטר האיראני, ראש המועצה העליונה לביטחון לאומי העלה את האפשרות שיתפטר מתפקידו בעקבות פרשת הפלת מטוס. 

הפופולריים