טראמפ למפגינים האיראניים: "מקבלים השראה מאומץ ליבכם"

טראמפ למפגינים האיראנים: "אומץ ליבכם - השראה"
אזרחים איראנים יצאו לרחובות בתגובה להפלת המטוס האוקראיני מאש נ"מ של משמרות המהפכה. המפגינים דרשו להעמיד לדין את האחראים לטעות ואף קראו להתפטרות חמינאי. שגריר בריטניה נעצר בהפגנה בטהראן – ושוחרר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות בטהראן על הפלת המטוס
צילום: מהטוויטר Bahman Kalbasi

לאחר שאיראן הודתה שהפילה את המטוס האוקראיני, מאות אזרחים איראנים מחו הערב (שבת) ברחובות טהראן ומחוצה לה ותקפו את משמרות המהפכה. במהלך ההפגנות, באופן חריג, שגריר בריטניה במדינה נעצר אחרי שתיעד הפגנה מול אוניברסיטת טהראן – ושוחרר בתום כמה שעות של חקירה בהתערבות דיפלומטית. בתגובה אמר שר החוץ הבריטי כי המעצר מהווה "זלזול בחוק הבינלאומי". בהודעה שפרסם נכתב כי המשטר באיראן נמצא בצומת דרכים: הוא יכול להמשיך בכיוון של נידוי, עם הבידוד הפוליטי והכלכלי הכרוכים בכך - או לנקוט צעדים להרגעת המתיחות ולהתקדם בדרך דיפלומטית.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ בשפה הפרסית מסר של תמיכה במפגינים האיראניים: "תמיד נעמוד לצדכם, אנו עוקבים מקרוב אחר מחאותיכם, ומקבלים השראה מאומץ ליבכם". אל משמרות המהפכה פנה טראמפ בציוץ נוסף, גם הוא בפרסית, וכתב: "המשטר באיראן חייב לאפשר לארגוני זכויות אדם לפקח על האירועים בהפגנות המחאה ולדווח מהשטח. לא ייתכן עוד טבח במפגינים לא אלימים, העולם צופה".

בתוך כך, הסוכנות האירופית לבטיחות בתעופה קוראת לכל חברות התעופה להתרחק מהמרחב האווירי של איראן. כתב רשת בי-בי-סי דיווח כי במהלך ההפגנות מחוץ לאוניברסיטת טהראן נעצרו כמה דיפלומטים מערביים רמי דרג.

המפגינים קראו קריאות בגנות המשטר ודרשו את העמדתם לדין של האחראים להפלת המטוס. הם אף צעקו: "משמרות המהפכה הם בושה, לכו מהמדינה", וקראו להתפטרותו של המנהיג העליון עלי חמינאי.


האיראנים זכו היום לתגובות מעורבות בזירה הבינלאומית על הודאתם באשמה. בכיר בממשל האמריקני התייחס להפלת המטוס ואמר כי המעשים חסרי האחריות של איראן הובילו שוב להשלכות הרסניות. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר כי הודאת הממשל האיראני בטעותם שגרמה להפלת המטוס היא "צעד ראשון וחשוב". משרד התובע הראשי האוקראיני אמר כי חקירתו בודקת את האחריות להרג וההרס של הציוד האווירי. 

הבוקר הודתה איראן כי המטוס האוקראיני הופל מאש כוחות הנ"מ של משמרות המהפכה, לאחר שאלה זיהו את המטוס בטעות כטיל שיוט. מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה באיראן, עלי חג'יזאדה, אמר במסיבת עיתונאים: "מערכת ההגנה האווירית שלנו שלחה אות למטוס האוקראיני, אך לאחר עשר שניות שלא התקבלה שום תגובה, הוחלט להפילו".

את עמדתה של איראן, שעד אתמול דחתה את האפשרות שהמטוס יורט, הסביר: "הגורמים שאמרו שהתרסקות המטוס לא נגרמה מפגיעת טיל לא הכירו את הנושא. כשאנחנו (משמרות המהפכה) למדנו מה קרה, יידענו את המטה הכללי, והם הגיעו למסקנות בתוך 48 שעות". הוא הוסיף: "הייתי מעדיף למות כדי שתאונה כזו לא תתרחש. אנחנו במשמרות המהפכה מקבלים את כל האחריות על האירוע, ומוכנים ליישם כל החלטה שתתקבל בעניין זה על ידי השלטון". בתוך כך, ה"ניו יורק טיימס" דיווח בסוף השבוע כי ראש הממשלה נתניהו עודכן בתכנון לחסל את קאסם סולימני בשיחת טלפון עם מייק פומפאו, לפני שיצא לפסגת הגז ביוון.

הפופולריים