מפקד חיל האוויר האיראני: המטוס האוקראיני זוהה בטעות כטיל - ולכן יורט

"המטוס זוהה בטעות כטיל שיוט - ולכן הופל"
לפי הקצין הבכיר, "מערכת ההגנה האווירית שלנו שלחה אות למטוס האוקראיני, אך לאחר 10 שניות שלא התקבלה שום תגובה, הוחלט להפילו. מקבלים אחריות מלאה לאירוע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מקום התרסקות מטוס אוקראיני באיראן, 8.01.20
צילום: אי-פי

מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה באיראן, עלי חג'יזאדה, אמר היום (שבת) כי חקירה העלתה שהמטוס האוקראיני זוהה בטעות כטיל שיוט – ולכן יורט בידי הצבא. במסיבת עיתונאים שערך במדינה אמר המפקד: "מערכת ההגנה האווירית שלנו שלחה אות למטוס האוקראיני, אך לאחר 10 שניות שלא התקבלה שום תגובה, הוחלט להפילו".

לדברי חג'יזאדה, "מפעיל המערכת קיבל מידע לפיו שוגר טיל שיוט (לעבר איראן). הוא חשב בטעות שמטוס הנוסעים הוא אותו טיל שיוט, ולאחר שהמטוס לא השיב לאות שנשלח אליו – כנראה בגלל שיבושי תקשורת – המפעיל שיגר טיל למטוס. הוא ציין כי לאור המצב הביטחוני הרגיש, הם ביקשו להכריז על אזור אסור לטיסה – אך הבקשה נדחתה משיקולים שונים. "אנחנו התכוננו לעימות כולל עם ארצות הברית באותו זמן. קיבלנו דיווחים על טילי שיוט שנורו אל עבר איראן. זו היתה טעות של אותו מפעיל שגרמה לטרגדיה".

על עמדתה של איראן, שעד הבוקר דחתה את האפשרות שהמטוס יורט, הסביר: "הגורמים שאמרו שהתרסקות המטוס לא נגרמה מפגיעת טיל לא הכירו את הנושא. כאשר אנחנו (משמרות המהפכה) למדנו מה קרה, אנחנו יידענו את המטה הכללי, והם הגיעו למסקנות בתוך 48 שעות". הוא הוסיף: "הייתי מעדיף למות כדי שתאונה כזו לא תתרחש. אנחנו במשמרות המהפכה מקבלים את כל האחריות על האירוע, ומוכנים ליישם כל החלטה שתתקבל בעניין זה על ידי השלטון".

גם המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי פרסם בצהריים הודעה שבה הביע הזדהות עם משפחותיהם של מאה שבעים ושישה הניספים בהתרסקות המטוס, ואמר כי על הכוחות המזוינים לחקור את הליקויים והטעויות שהובילו לאירוע הכואב. חמינאי קרא לכל הגורמים הנוגעים בדבר לנקוט את כל אמצעי הזהירות למנוע הישנות של אירוע כזה. 

נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי אמר היום כי הוא מצפה שאיראן תתנצל רשמית על הפלת המטוס, תחקור לעומק את נסיבות האסון ותישא בפיצויים. הוא הוסיף כי על השלטונות האיראניים להעמיד לדין את האחראים להפלת המטוס, ולהשיב את גופות הנספים. זלנסקי צפוי לשוחח אחר הצהריים  בטלפון עם נשיא איראן רוחאני. ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, אמר כי יפעל להבטיח חקירה מקיפה ויסודית, וכי הוא מצפה לשיתוף פעולה מלא של טהראן. עשרות מ-176 הנספים באסון היו אזרחי קנדה.

 

הפופולריים