סימן חיים מכוכב אחר? אותות רדיו אותרו בחלל

סימן חיים מכוכב אחר? אותות רדיו אותרו בחלל
אסטרונומים חשפו גלי רדיו חזרתיים, הם משערים כי מקורם בגלקסיות רחוקות אך ישנה אפשרות כי מדובר בכלל באותות שמקורם בחורים שחורים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טלסקופ ענקי
צילום: אי-פי

אותות חיים מכוכב אחר? אסטרונומים הצליחו לגלות בפעם השנייה בהיסטוריה גלי רדיו מסתוריים שהגיעו מהחלל. הגלים חוזרים על עצמם באופן שיטתי. אסטרונומים מאוניברסיטת מקגיל הקנדית טוענים כי הצליחו להתחקות אחר מקור האות – ולטענתם הוא מגיע מגלקסיה קרובה יחסית ודומה במאפייניה לגלקסיה שלנו. בשנים האחרונות מנסים המומחים להתחקות אחר פרצי רדיו מרובים ומהירים שמקורם בגלקסיות אחרות. טרם נודע מה יצר את הגלים אולם ישנה אפשרות כי מדובר באותות שמקורן בחור שחור.

התפרצויות רדיו מהירות הן תופעות שמתרחשת ביקום, שבמסגרתן נחשפים איתותי רדיו עוצמתיים ממקורות מרוחקים, שנמשכים כמה אלפיות שנייה – ונעלמים. למרות רשימה ארוכה של תופעות פוטנציאליות שעשויות לגרום להן, קשה מאוד לזהות התפרצויות כאלה.

גלי הרדיו האחרונים נקלטו על ידי שמונה טלסקופים, וההערכה היא כי מקורם בגלקסיה הנמצאת כחצי מיליארד שנות אור מכדור הארץ. על אף שזה נשמע כמו מרחק עצום, הגלקסיה שממנה אותרו האותות נחשבת קרובה פי 7 מכל מקור של גל רדיו חוזר שנקלט אי פעם.

אחד החוקרים שגילה את האותות טוען כי גלי הרדיו "מגיעים מהמקום הקרוב ביותר לכדור הארץ שגילינו אי פעם, אנחנו מעריכים כי הוא הגיע מעצם כלשהו מחוץ לגלקסיה שלנו. התצפית שביצענו מצביעה על כך שמדובר בגלקסיה קרובה".

הפופולריים