דיווח: ארה"ב החלה לגבש הצעה לעיצומים נגד עיראק

דיווח: ארה"ב מגבשת הצעה לעיצומים נגד עיראק
גורמים המעורבים בנושא: מדובר בעבודת הכנה ראשונית שתקודם רק אם עיראק תקבל החלטה נגד נוכחות צבאית אמריקנית במדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות אמריקניים מחוץ לשגרירות בבגדאד, 31.12.19
צילום: צילום: אי-אף-פי

הוושינגטון פוסט דיווח הלילה (שלישי) כי הממשל בארצות הברית החל לנסח הצעה לעיצומים נגד עיראק, למקרה שהממשלה העיראקית תדרוש לסיים את הנוכחות הצבאית האמריקנית במדינה. לפי הדיווח, עבודת ההכנה החלה לאחר שהנשיא טראמפ איים פומבית בעיצומים שיפגעו בכלכלת עיראק אם זו תגרש את חיילי ארצות הברית. גורמים המעורבים בנושא צוטטו כאומרים כי מדובר רק בעבודת הכנה ראשונית שתקודם רק אם עיראק אכן תקבל החלטה נגד נוכחות צבאית אמריקנית במדינה.

שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, אמר הלילה בתדרוך כתבים כי לא התקבלה עדיין החלטה לעזוב את עיראק. התגובה באה בעקבות דיווח כי  נציג הכוחות האמריקניים בעיראק העביר מכתב רשמי למשרד הביטחון העיראקי ובו הודעה על כוונתם להיערך ליציאה מהמדינה. על פי הכתוב במסמך, הכוחות באזור ימקמו את עצמם בימים ובשבועות הקרובים לקראת עזיבת השטח.

הרמטכ"ל האמריקני, גנרל ג'יימס מקונוויל, הגיב על המכתב ואמר לכתבים: "מדובר בטעות. זו הייתה טיוטה שמנוסחת לא טוב, ואינה חתומה. בשורה התחתונה - הכוחות האמריקניים לא עוזבים את עיראק".

הדברים מגיעים על רקע המתיחות בין שתי המדינות שהחלה בפריצה לשגרירות האמריקנית בבגדאד, ועד לחיסול מפקד "כוח קודס" קאסם סולימאני. סולימאני חוסל בנמל התעופה הבינלאומי בבגדאד ביום שישי האחרון. מלבדו, חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, ואחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי. בהודעת משמרות המהפכה נמסר: "סולימאני הוצא להורג בתקיפת מסוקים אמריקניים".

בשבוע שעבר מפגינים פרצו לשטח שגרירות ארצות הברית בבגדאד בעקבות הפגנות אלימות על רקע התקיפה האמריקנית בעיראק כמה ימים קודם לכן. ההפגנות סמוך לשגרירות החלו בהמשך להלוויות ההרוגים בתקיפה. המפגינים פרצו לשטח השגרירות וכוחות ביטחון מקומיים האמונים על אבטחת מבני השגרירויות במדינה הקימו גדר בין המפגינים לבין השגרירות. בתגובה, ארצות הברית שלחה לאזור חיילים.

הפופולריים