נסראללה: "הצבא האמריקני הוא שחיסל את סולימאני, והוא ישלם את המחיר"

נסראללה על חיסול סולימאני: "צבא ארה"ב ישלם"
מזכ"ל חיזבאללה ציין כי "העונש ההוגן על האירוע הוא לשים קץ לנוכחות האמריקנית באזור". נסראללה הוסיף שחוסר הישיגיו של טראמפ בתחום של מדיניות חוץ, הוא שהוביל לחיסולו של מפקד כוח קודס • בפרלמנט העיראקי הועברה החלטה ברוב קולות על סיום הפעילות של הכוחות האמריקניים בעיראק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הלוויית קאסם סולימאני באיראן
צילום: צילום: אי-פי

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר היום (ראשון) בנאום לזכרו של קאסם סולימאני בלבנון, כי הצבא האמריקני הוא האחראי על החיסול, והוא זה שישלם את המחיר. נסראללה הוסיף כי "העונש ההוגן על חיסול מפקד כוח קודס הוא לשים קץ לנוכחות האמריקנית באזור".  

הזגזוג באסטרטגיה והרווח של ישראל: 3 הערות על חיסול סולימאני | פרשנות

מזכ"ל חיזבאללה טען כי חוסר הישיגיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בתחום של מדיניות חוץ, הוא שהוביל לחיסול: "כשטראמפ מביט על שלוש השנים שעברו מאז מונה לנשיא מה הוא רואה? כשל אחר כשל". נסראללה הוסיף כי "אין לו מה להציג לעם האמריקני בנושא של מדיניות חוץ לפני הבחירות, בייחוד באזור שלנו. זו הסיבה שארצות הברית החלה במלחמה מסוג חדש ביום חמישי האחרון". הוא ציין כי ממשל טראמפ רצה להגיע להישג מבלי לצאת למלחמה כוללת. 

מזכ"ל חיזבאללה ציין בנאומו כי התאריך שבו חוסל סולימאני הוא תאריך מכונן ש"יחצוץ בין שתי תקופות. לא רק בעבור איראן ועיראק, אלא בעבור האזור כולו". הוא הוסיף כי סולימאני הגשים את ייעודו ואת משאלתו באותו הלילה שבו חוסל - למות מות קדושים. 

נסראללה ציין כי התגובה לחיסול מפקד כוח קודס לא צריכה להיות של איראן בלבד: "סולימאני הוא ההתנגדות כולה, בפלסטין, לבנון, סוריה, עיראק ואפגניסטן. איראן תחליט בכל הנוגע אליה, אבל כוחות ציר ההתנגדות צריכים להחליט גם כן איך יגיבו לאירוע. אם מישהו מכוחות ההתנגדות באזור יחליט לנקום, זו החלטתו ורצונו".

עוד טען בנאומו כי הדיפלומט האמריקני דיוויד סטארפילד איים על בכירים בלבנון שישראל תפציץ מתקנים של חיזבאללה במדינה, אם הם לא יפורקו. לדבריו, סטארפילד אף איים בהטלת סנקציות על לבנון. 

בתוך כך בפרלמנט העיראקי הועברה החלטה ברוב קולות על סיום הפעילות של הכוחות האמריקניים בעיראק.


מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, חוסל בלילה שבין חמישי לשישי בנמל התעופה הבין לאומי בבגדאד, על ידי כוחות אמריקנים. בנוסף אליו חוסלו מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות, אבו מהדי אל מוהנדיס, והאחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות, מוחמד רידא אל ג'אברי.

מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי אמר אתמול שהתגובה של איראן לחיסול תביא לסיום הנוכחות של ארצות הברית באזור. סלאמי הוסיף כי התגובה תהיה אסטרטגית ותתבצע בכמה מוקדים במקביל. טראמפ איים כי אם כי איראן תתקוף יעדים אמריקניים, וושינגטון תתקוף 52 מטרות איראניות בעלות חשיבות לאיראנים ושכבר סומנו - אחת על כל שבוי אמריקני בהשתלטות על שגרירות ארצות הברית בטהראן ב-1979.

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו התייחס גם כן לאיום האיראני להגיב בחומרה לחיסול: "נגיב בתקיפות מוצדקות נגד כל מי שנזהה כי הוא מתכנן מתקפה על מטרות אמריקניות". פומפאו הוסיף כי הערכות המודיעין בנוגע לסולימאני היו ברורות, וכי העולם הוא מקום בטוח יותר לאחר חיסולו. 

הפופולריים