התעמת עם המפגע בניו יורק: "התחלתי לצעוק ורצתי לבית הכנסת"

"דחפתי את כולם, צעקתי ורצתי לבית הכנסת"
שמש בית הכנסת במונסי ניו יורק, שהתעמת עם המפגע באירוע הדקירה שאירע הלילה, סיפר על הדרמה שהתחוללה בזירת האירוע. מושל מדינת ניו יורק הורה למחלקה לפשעי שנאה לחקור את אירוע הדקירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סמוך לזירת אירוע הדקירה במונסי ניו יורק, 29.12.19
צילום: צילום: רויטרס

"דחפתי את כולם, צעקתי ורצתי לבית הכנסת": יוסף אליהו, שמש בית הכנסת במונסי, ניו יורק, שהתעמת עם המפגע באירוע הדקירה שאירע הלילה בעירו, שחזר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב את הדרמה שהתחוללה בזירה. "אדם נכנס לבית של הרב, מיד אחרי טקס הדלקת הנרות", סיפר אליהו. "הוא נכנס לחדר האוכל ששם היה טקס הדלקת הנרות והתחיל לדקור אנשים, לקחתי את הנכדים של הרב ויצאתי איתם החוצה", הוסיף בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן-ליברמן".


אליהו סיפר כי הדוקר "היה מכוסה, רק העיניים והמצח שלו היו גלויים" והוסיף כי "הוא היה גבוה ונראה כמו אדם שחור". "זרקתי עליו שולחן גדול ואז הוא אמר לי 'תיזהר, אני אתפוס אותך'", אמר אליהו. אליהו הוסיף: ״דחפתי את כולם החוצה, התחלתי לצעוק ורצתי לבית הכנסת". לדבריו, הדוקר התחיל ללכת לכיוון בית הכנסת הסמוך אך כשהבין שדלתות הכניסה נעולות - ברח מהמקום.

הותרו לפרסום שמותיהם של ארבעה מבין חמשת הפצועים. שלושת בניו של הרב שבביתו אירע אירוע הדקירה - חיים, מאיר ושלמה רוטנברג, וכן הרב יוסף ניימן. אדם חמוש במצ'טה תקף מתפללים ופצע חמישה באירוע הדלקת נרות חנוכה בביתו של רב בעיר מונסי שבמדינת ניו יורק, בארצות הברית. מצבם של שניים מהפצועים מוגדר קשה. התוקף נמלט במכונית, ואותר זמן קצר לאחר מכן. הבוקר הורה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קוומו למחלקה לפשעי שנאה לחקור את אירוע הדקירה: ״לא נסבול אנטישמיות ונמצה את הדין עם התוקף לפי החוק. ניו יורק עומדת עם הקהילה היהודית״.

מלבד אירוע זה, לפחות חמישה מקרים של תקיפות יהודים נרשמו בימים האחרונים ברחובות ניו יורק. הרשויות המקומיות לא סבורות כי ההתקפות הן מאורגנות, אולם תושבים יהודים בעיר, בעיקר בשכונות החרדיות, חוששים שהמתקפות האנטישמיות יגברו. קונסול ישראל בניו יורק התייחס הבוקר בריאיון לכאן רשת ב' לגל התקיפות האנטישמיות בעיר ואמר "זה הפך באמת לטרנד". דיין הוסיף ציין כי יהודי ארצות הברית גאים ביהדותם "אבל זו תופעה מדאיגה מאוד".

שלשום התייחס ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו לאירועים האנטישמיים בעירו והודיע על הגברת נוכחות המשטרה בשכונוטת בהן קיים אחוז גבוה של יהודים. מדובר בשכונות בורו פארק, קראון הייטס ווויליאמסבורג. דה בלאזיו אמר כי תכיפות ביקורי המשטרה בבתי תפילה ובמרכזים קהילתיים תעלה.

הפופולריים