גורמים איראניים: 1,500 איש נהרגו במחאת הדלק

גורמים איראניים: 1,500 איש נהרגו במחאת הדלק
לטענת גורמים ממשלתיים המנהיג העליון עלי חמנאי הורה לכוחות הביטחון "לעשות כל שיידרש כדי להפסיק את המחאה". בין ההרוגים לפחות 17 קטינים ו-400 נשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות הדלק באיראן, נובמבר 2019
צילום: צילום: אי-פי

גורמים ממשלתיים איראניים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כ-1500 בני אדם נהרגו במהלך גל המחאות האחרון במדינה. המהומות פרצו לאחר עלייה משמעותית במחירי הדלק. עוד אמרו המקורות האיראניים  לסוכנות הידיעות כי המנהיג העליון של הרפובליקה האסילאמית עלי חמנאי הורה לכוחות הצבא "לעשות כל שנדרש על מנת להפסיק את המחאות". בין ההרוגים לפחות 17 קטינים ו-400 נשים. 

ההפגנות במדינה פרצו ב-15 בנובמבר לאחר ההכרזה המפתיעה על העלאת מחירי הדלק בעשרות אחוזים. מאות תושבים יצאו לרחובות בכמה ערים להפגין על המהלך, והתפתחו מהומות בינם לבין אנשי כוחות הביטחון האיראניים ומשמרות המהפכה. בין השאר דווח גם על חסימת רשת האינטרנט באופן כמעט מוחלט בזמן המהומות.

לאחרונה פרסם ה"ניו יורק טיימס" תחקיר שלפיו אנשי משמרות המהפכה טבחו במפגינים בעיר מהאשאר שבדרום מערב במדינה, והרגו בין 40 ל-100 מהם. לפי הפרסום כוחות הביטחון האיראניים ירו במקלעים לעבר הצעירים שלא היו חמושים, בשדה בקצה העיר – שם חיפשו מקלט.

עד נטען בפרסום כי באחד המקרים, כשהגיעו כוחות הביטחון לכניסה לפרבר הצפוני שחרק צ'מראן, הם פתחו באש ללא התראה על עשרות גברים שהפגינו בצומת, והרגו כמה מהם. מפגינים נוספים ניסו להימלט לעבר שדה סוכר, שם כיתרו אותם אנשי משמרות המהפכה וירו עליהם במקלעים לאחר שאחד המפגינים ניסה לירות לעבר הכוחות בקלצ'ניקוב. לפי הדיווחים, 100 אנשים נהרגו בתקרית. הם העמיסו את הגופות על משאית והעבירו אותם לבית חולים מקומי.

הפופולריים