נעמה יששכר לשופטים: "אף אחד לא שאל אם הסמים הם שלי"

נעמה יששכר: "איש לא שאל אם הסמים הם שלי"
עוה"ד של נעמה יששכר בדיון: מעולם לא הודתה באשמה • השופטת הקריאה את פרוטוקול הערעור: רצף של טעויות בחקירה ובורות בשפה הרוסית. ציטטו דברים שנעמה לא אמרה • התובע לשופטים: "גזר הדין אינו ניתן לביטול. אנא דחו את הערעור" • על נעמה נאסר לדבר עם משפחתה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נעמה יששכר בדרכה לבית המשפט, דצמבר 2019
צילום: צילום: אי-אף-פי

"לא קניתי חשיש ולא שמתי אותו בתיק. אמרתי כמה פעמים שזה לא שלי": כך טענה היום (חמישי) נעמה יששכר בבית המשפט האזורי במוסקווה, בדיון בערעור שהגישה על הרשעתה ועל גזר הדין שהוטל עליה. יששכר הגיעה לדיון והושבה בתא זכוכית.

עוד אמרה נעמה: "במדינה שבה אני באה ממנה שואלים אם מישהו נתן לך משהו להעביר ואם הייתה גישה למישהו אחר למזוודה. השאלות האלו נשאלות כי בישראל נהוג להעביר מתנות וחבילות. אני רוצה להבהיר שאף אחד לא שאל אותי אם הסמים הם שלי, לא כשנלקחתי לחקירה ולא אחר כך. לא הייתה לי כוונה להיכנס לרוסיה ולהכניס משהו לכן לא יכולתי לבצע פשע. אני מתחננת שהשופטים יבינו שאני במאסר כבר כמעט תשעה חודשים. מבודדת מהאנשים שמדברים את שפתי. ההרשעה הזאת תהרוס את חיי על פשע שלא עשיתי".

"אני מתחננת שהשופטים יבינו שאני במאסר כבר כמעט תשעה חודשים. מבודדת מהאנשים שמדברים את שפתי. ההרשעה הזאת תהרוס את חיי על פשע שלא עשיתי"

הדיון היה אמור להתקיים בשבוע שעבר, אך נדחה להיום לאחר שנעמה דרשה להיות נוכחת פיזית באולם. גם משפחתה של יששכר משתתפת בדיון. השופטת הקריאה את פרוטוקול הערעור שהצביע על רצף של טעויות בחקירה. על נעמה נאסר לדבר עם אימה ואחותה אך הן שמרו על קשר עין לאורך הדיון.

עורך הדין ואדים קלובגנט שמייצג את נעמה טען כי אחד הליקויים בהכרעת הדין הוא שהוא מבוסס על "הודאת אשמת הלקוח, והחוק הפלילי אוסר זאת". הוא הוסיף כי פסק הדין וההודאה אינם מהימנים משום שבית המשפט מצטט דברים שנעמה לא אמרה. "בהקלטת השמע שאינה בפרוטוקול נעמה טענה שהיא לא רכשה חשיש ולא השתמשה בו – וזה דבר שהוסתר". התובע מנגד אמר לשופטים כי גזר הדין אינו ניתן לביטול וביקש לדחות את הערעור. זאת משום שלטענתו אי אפשר לקבל בשלב זה ראיות חדשות.


עורכי דינה של נעמה טענו שמסקנת בית המשפט כי גבול המדינה הוא גבול המכס – ללא ראיות. עוד טענו כי הודאת יששכר למציאת הסם בכבודה "אינה שווה להודאה באשמה". נוסף על כך טענו עורכי הדין כי יש לבטל את גזר הדין "על סמך זה שהיא לא חצתה את הגבול ולא הייתה לה גישה למזוודות. נעמה מספרת כי ראתה את החשד בפעם הראשונה במהלך החיפוש, היא מעולם לא אמרה שהיא רכשה חומרים בהודו או השתמשה, ולא התנצלה על הפרת החוק. בורותה בשפה הרוסית הביאו לאימוץ ההחלטות".

"לא ידעתי שאני מפלילה את עצמי"

השופטים קיבלו את בקשת עורכי דינה של נעמה שביקשו לדון בראיות שלא נחקרו כלל במשפט הקודם. לטענתם, בתרגום לאנגלית נכנסו מילים ברוסית, מה שמוכיח לדבריהם את טענתם כי התרגום שהוצג בפניי נעמה היה לקוי. נוסף על כך טענו כי גם תרגום דבריי נעמה עצמה לרוסית היה לקוי. נעמה אמרה לשופטים כי היו פערים בפרוטוקול של הדיון לעומת ההקלטה של הדיון – השופטים דחו את הטענה.

נעמה אמרה לשופטים: "אני לא קניתי את החשיש וגם לא שמתי אותו בתיק". היא הוסיפה כי אי אפשר היה לצפות ממנה להבין את מה שקרה כאן. "מעולם לא הייתי ברוסיה ואני לא מכירה את החוק. בכל מדינה שהייתי בה זה לא בר ענישה. לא נתנו לי כל הסבר לאישום שלי. פשוט אמרו לי שזה בתיק שלי וזה פשע. אמרתי כמה פעמים שזה לא שלי". עוד הוסיפה כי לא ידעה כלל שהסמים נמצאים בתיק שלה: "החקירה החלה בלי שהיה מתורגמן או עורך דין. הכריחו אותי לחתום על מסמך ברוסית ואני אמרתי שאני לא מבינה".

עוד הוסיפה נעמה: "יש הוכחה לכך שאני לא התכוונתי להכניס סמים לרוסיה, אני בכלל לא עברתי את הבידוק דרכונים ולא הייתה לי גישה לכבודה שלי. אני נעצרתי כשהייתי בדרכי הביתה לתל אביב. לא ידעתי שאני מפלילה את עצמי. כל הראיות הנכונות מראות את צדקתי".

בהמשך התייחס עורך הדין קלובגנט לטענות כי מעצרה הוא פוליטי: "רבים מחפשים פה סיבה פוליטית. זה הגיוני, כי סיבה משפטית אין. מדובר בבחורה צעירה שכבר נמצאת פה הרבה זמן. צריך לשחרר אותה הביתה". התביעה טענה מנגד כי אדם המוביל סמים "אשם גם אם היה באזור מעבר".

בתוך כך, יפה, אימה של נעמה, הביעה אופטימיות שבתה תשתחרר היום ואמרה כי נעמה, לעומתה, אופטימית פחות ומתוחה מאוד. יפה מבקשת להיאחז בדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו מאמצע השבוע שבהם אמר כי הוא מחזיר את נעמה. היא לא התייחסה להודעת התיקון של נתניהו על כך ששחרורה של נעמה יששכר יארך עוד זמן. נושא שחרורה של יששכר עלה גם בפגישה המתקיימת במקביל בין בכירי משרד החוץ הישראלים והרוסים בארץ.

בתחילת השבוע ביקרה את יששכר אחותה, ליעד גולדברג, לראשונה זה ארבעה חודשים. בפוסט בפייסבוק סיפרה גולדברג: "היא מרגישה בחושך מוחלט, אין לה מושג איך העתיד הקרוב שלה ייראה". גולדברג ציינה שנעמה נראתה מיואשת והוסיפה כי "היא בכתה הרבה ואמרה 'תמיד הייתי ילדה טובה, הסיפור הזה הפך לי את החיים'".

עורך דינה של יששכר, ואדים קלובגנט, העריך בשבוע שעבר כי עניינה של הצעירה "ייבחן ויגיע לסיומו בבית המשפט, ייתכן שבהשפעה פוליטית כזאת או אחרת. לפוליטיקאים יש דרך להגיע להסכמה". לשאלת כאן חדשות במסיבת עיתונאים שערך, אם הסגרתו של הפצחן הרוסי היטיבה עם סיכויי יששכר להשתחרר, הוא השיב: "לא ראינו כל קשר בין שתי הפרשות".הפופולריים