בית הנבחרים יצביע על סעיפי ההדחה נגד טראמפ

בית הנבחרים יצביע על סעיפי ההדחה נגד טראמפ
נשיא ארה"ב: "בכירים ב-FBI עברו על החוק בכל כך הרבה דרכים, ובכל זאת הם רוצים להדיח אותי - משוגעים" • לפי דיווח באי-פי, לדמוקרטים יהיה רוב בהצבעה על שני סעיפי ההדחה. עם זאת, הוצאתו של הנשיא מהבית הלבן תלויה בהחלטה של הסנאט שבשליטת הרפובליקנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא טראמפ בבית הלבן, 20.8.19
צילום: צילום: אי-פי

בית הנבחרים האמריקני יצביע היום (רביעי) על שני סעיפי ההדחה נגד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שקשורים להתנהלותו מול אוקראינה - שימוש לרעה בסמכותו כנשיא ושיבוש של עבודת הקונגרס. בהתייחס להליך ההדחה נגדו כתב טראמפ בטוויטר: "הם רוצים להדיח אותי (אני לא מודאג!) ובכל זאת הם כולם עברו על החוק בכל כך הרבה דרכים, איך הם יכולים לעשות את זה ובו בזמן להדיח נשיא מצליח מאוד של ארצות הברית שלא עשה שום דבר רע? האנשים האלה משוגעים".

יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית ננסי פלוסי הודיעה על ההצבעה שתתקיים היום ואמרה: "הבית יפעיל את אחת מסמכויותיו המשמעותיות ביותר, שהוענקו לנו על ידי החוקה. עלינו לכבד את שבועתנו לתמוך ולהגן על חוקת ארצות הברית מפני כל האויבים - הזרים והמקומיים".

הנשיא טראמפ התייחס לדברי פלוסי וכתב בטוויטר: "היא הנוראית ביותר. עם אנשים כמוה וכמו צ'ק שומר הבכייני, אין פלא שוושינגטון הייתה בכזה בלגן תקופה כה ארוכה". טראמפ גם התייחס לראש ה-FBI לשעבר, שאותו פיטר, ואמר: "אם ג'יימס קומי ובכירים ב-FBI היו שוטרים מלוכלכים, האם לא צריך לבטל את כל התיקים המזויפים הללו או לפטר אותם? הם רדפו אחריי עם תיק מזויף".

סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי לדמוקרטים יהיה רוב בהצבעה על הדחת טראמפ בבית הנבחרים. עם זאת, הדחה של הנשיא האמריקני תלויה בהחלטת הסנאט - שם יש רוב למפלגה הרפובליקנית.

טראמפ שלח מכתב נזעם לפלוסי ובו הוא מוחה על ההדחה. הנשיא האמריקני טוען כי מדובר ברדיפה פוליטית וחברי בית הנבחרים הדמוקרטים הם האשמים בשיבוש הדמוקרטיה והחוקה בניסיונם להדיח אותו מתפקידו. לאורך שישה עמודים חוזר טראמפ באריכות על גרסתו בדבר שיחתו עם נשיא אוקראינה. טראמפ צייץ בטוויטר: "בכירי המפלגה הדמוקרטית מפעילים לחץ עצום על חבריהם להצביע בעד ההדחה המגוחכת הזו. אם הם יצביעו בעד, יהיה הרבה יותר קל לרפובליקנים לנצח בבחירות 2020".

בתוך כך, השגריר בפועל של ארצות הברית באוקראינה שהעיד נגד טראמפ בבית הנבחרים יפרוש מתפקידו בסוף השנה. כך מסר פקיד בוושינגטון. עדותו של השגריר ויליאם טיילור הביאה לביסוס הראיות נגד הנשיא בהליך הההדחה שלו. פקידים אמריקנים הדגישו כי מאחר שלא זכה לאישור למינויו מהסנאט, לא יורשה טיילור להמשיך לשרת את ארצות הברית באוקראינה. השגריר בפועל מורשה להמשיך בתפקידו כל עוד לא שירת במקום 200 ימים.

הפופולריים