ארה"ב: בית הנבחרים ינסח את סעיפי הדחת טראמפ

ארה"ב: בית הנבחרים ינסח את סעיפי הדחת טראמפ
עוד שלב קריטי בהליך נגד הנשיא: הדמוקרטים שוקלים מספר סעיפי עבירות, ובהם גם שוחד וניצול סמכות לרעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ בעצרת הכללית של האו"ם 24.09.19
צילום: צילום: אי-פי

עוד שלב קריטי בהליכי הדחת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ: יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי הורתה היום (חמישי) ליושב ראש ועדת המשפט של הקונגרס לנסח סעיפי הדחה נגד טראמפ. מדובר בצעד צפוי שנותן אישור רשמי להתקדמות מעשית לקראת הצבעה על הדחת טראמפ בבית הנבחרים.

פלוסי ציינה כי טראמפ השתמש לרעה בכוחו הנשיאותי ושיבש את עבודת הקונגרס, אולם לא ציינה מה יהיו סעיפי ההדחה שיובאו להצבעה. במפלגה הדמוקרטית שוקלים לנסח מספר סעיפי הדחה שכוללים עברות של ניצול סמכות לרעה, שוחד והפרת הנחיות הקונגרס. 

אתמול אישרה ועדת המודיעין של הבית הנבחרים את דוח סיכום הדיונים בשימוע להדחתו של טראמפ בעקבות פרשת אוקראינה-גייט. הדוח אושר ברוב קולות הדמוקרטים, שהובילו את הוועדה, ובו נקבע שטראמפ פעל שלא כשורה והשתמש לרעה בכוחו כשניסה ללחוץ על נשיא אוקראינה לחקור את יריביו הפוליטיים – בתמורה לקבלת סיוע צבאי.

בדוח בן 300 העמודים נכתב כי "הנשיא פעל כך כדי להגדיל את סיכוייו להיבחר מחדש, ערער את הביטחון הלאומי והורה על קמפיין חסר תקדים כדי להכשיל את הקונגרס". כמו כן מפרטים הדמוקרטים שטראמפ הפריע לחקירתם, כולל סירוב למסור מסמכים ועדות מטעם יועציו הבכירים, ניסיונות לא מוצלחים לבלום את פקידי הממשל מלהעיד והפחדת עדים. 

ועדת המשפט של בית הנבחרים תתחיל בדיוניה ותפעל לגיבוש ניסוח סעיפי ההדחה שיובאו לאישור מליאת בית הנבחרים, ככל הנראה בסוף החודש. מנגד טראמפ ממשיך להכחיש את הדברים. בבית הלבן הבהירו שטראמפ לא ישתתף ולא ישלח ייצוג לדיון הראשון על הדחתו. 

לפני כשבועיים דובר הבית הלבן אמר כי הנשיא טראמפ מעוניין שמשפט ההדחה יתנהל בסנאט בוושינגטון משום ששם הוא יכול לצפות שיזכה להליך הוגן על פי החוקה האמריקנית. בהודעה נאמר עוד כי בהליך כזה יהיה אפשר לשמוע את העדים ואת מי שייתכן שהשתתפו בשחיתות כמו ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר, ומי שמכונה "חושף השחיתויות".

מוקד פרשת אוקראינה-גייט הוא החשד שבשיחה שנערכה בקיץ האחרון בין הנשיא טראמפ לבין נשיא אוקראינה ולודימיר זלינסקי, הציע טראמפ סיוע כלכלי לאוקראינה אם זו תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן. האנטר ביידן הוא בנו של ג'ו ביידן - המתמודד המוביל כרגע בפריימריז הדמוקרטיים - וחבר הנהלה בעבר בחברת הגז האוקראינית "בוריסמה".

הפופולריים