דאעש קיבל אחריות לפיגוע הרצחני בלונדון

דאעש קיבל אחריות לפיגוע הרצחני בלונדון
הארגון אמר כי המחבל, אוסמאן חאן בן 28, בריטי ממוצא פקיסטני, הוא אחד מאנשיו. הוא השתחרר מהכלא בדצמבר בשנה שעברה ונשא אזיק אלקטרוני. בפיגוע אתמול נרצחו שני בני אדם ושלושה נוספים נפצעו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אוסמאן חאן, המחבל שביצע את הפיגוע בגשר לונדון ב-29.11.19
צילום: צילום: אי-פי

דאעש קיבל עליו הערב (שבת) אחריות לפיגוע הרצחני אתמול בגשר לונדון. בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי המחבל הוא אחד מאנשיו. משטרת בריטניה פרסמה אמש את שמו של המחבל שרצח שני בני אדם ופצע שלושה נוספים בפיגוע הדקירה. הדוקר הוא אוסמאן חאן, בן 28 תושב מחוז סטפורדשייר שבצפון-מערב אנגליה, הוא אזרח בריטי מוסלמי ממוצא פקיסטני.  


חאן הורשע לפני כשבע שנים על חברותו בקבוצת טרור, לאחר שחרורו מהכלא ב-2018 נשא עליו אזיק אלקטרוני. הקבוצה בה היה חבר, Islam4UK, קידמה את רעיון הפיכתה של בריטניה למדינה איסלאמית. חבריה נמצאו תחת מעקב של MI5 משנת 2008, כשנתיים לאחר מכן הם נעצרו. 

חאן ותשעה מחבריו תכננו להטמין מטעני צינור בשירותים בבורסה בלונדון ולהבעיר את המבנה. תוכנית נוספת של חברי הקבוצה הייתה להקים מחנה אימונים בקשמיר הפקיסטנית, בשטח בבעלותה של משפחתו של חאן, במטרה להכשיר אזרחים בריטים ממוצא מוסלמי לבצע פעילות טרור בבריטניה.

רשימת מטרות של הקבוצה, שנמצאה כתובה בכתב יד, כללה את השמות והכתובות של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון – אז ראש עיריית לונדון, שני רבנים, ראש קטדרלת סנט פול בלונדון, שגרירות ארצות הברית והבורסה. כוחות הביטחון צוטטו לחברים בקבוצה, שנשמעו אומרים כי בשואה מתו פחות מ-100,000 יהודים, וכי היטלר היה בצד של המוסלמים כי הוא הבין שהיהודים מהווים סכנה.

חאן נכח אתמול באירוע לשיקום אסירים שהתקיים באוניברסיטת קיימברידג', סמוך לגשר לונדון. הוא החל את התקיפה שלו בתוך האולם ומשיך לכיוון הגשר, שם נעצר על ידי עוברי אורח שהשתלטו עליו עד שנורה למוות על ידי כוחות הביטחון. עוד דווח כי חאן לבש אפוד עם מטען דמה. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר כי זו טעות לאפשר לפושעים מסוכנים, ובמיוחד לטרוריסטים, להשתחרר מוקדם מן הכלא וכי גזרי הדין של פושעים כאלה צריכים להיות חמורים יותר. 

על רקע הפיגוע, נציגי המפלגות בבריטניה תקפו אמש בדיון ששודר ברשת BBC את המפלגה השמרנית בראשותו של בוריס ג׳ונסון, על כך שבשנים האחרונות פוטרו כ-20 אלף שוטרים - על אף שאיום הטרור התגבר. הביקורת מגיעה כשבוע וחצי לפני הבחירות בממלכה, ובמפלגה השמרנית חוששים שג׳ונסון ייפגע מכך. 

הפופולריים