למרות התנגדות סינית: טראמפ חתם על שני חוקים התומכים במפגינים בהונג קונג

טראמפ חתם על חוקים לגיבוי המפגינים בהונג קונג
הנשיא האמריקני לא נראה נלהב מן הצעד הזה אך התמיכה הגורפת של הקונגרס לא הותירה לו ברירה. בהודעה שפרסם עם חתימתו על הצו ציין טראמפ כי הוא "רוחש כבוד לנשיא סין, מקווה שמנהיגי סין ונציגי הונג־קונג יצליחו לגשר על המחלוקות ביניהם". השלטונות בהונג קונג מחו על החוקים ומסרו כי זה "לא יעזור להקל על המצב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נובמבר 2019
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם הלילה (חמישי) על שני חוקים התומכים במפגינים למען הדמוקרטיה בהונג קונג. הנשיא האמריקני חתם על הצו למרות התנגדותה של הממשלה הסינית, שאף הגדילה ואיימה כי תנקוע בתגובה חריפה. השלטונות בהונג קונג מחו על החלטת ארצות הברית ואמרו כי "זה לא יעזור להקל על המצב". בסין מאיימים שינקטו "באמצעים נוקשים". 

הנשיא האמריקני, שלהוט לגבש הסכם סחר עם המשטר בבייג'ינג, לא היה נראה נלהב מן המהלך אך התמיכה הגורפת של הקונגרס לא הותירה לו ברירה. בהודעה שפרסם עם חתימתו ציין טראמפ כי הוא "רוחש כבוד לנשיא סין שי ג'ין־פינג ומקווה שמנהיגי סין ונציגי הונג קונג יצליחו לגשר על המחלוקות ביניהם". 

ביום שני לאחר פרסומם של תוצאות חלקיות בבחירות לפרלמנט בהונג קונג מסתמן כי המועמדים הפרו-דמוקרטים הובילו באופן ניכר, ורבים מתומכי הממשל איבדו את מושבם. מספר שיא של כשלושה מיליון בני אדם הצביעו בבחירות, שנתפסות כמשאל עם על הלגיטימציה של המחאה.

במדינה דיווחו כי המועמדים הפרו-דמוקרטים זכו ב-390 מתוך 452 המחוזות – כמעט 90% תמיכה. שר החוץ של סין הדגיש כי "לא משנה מה יקרה בבחירות, הונג קונג היא חלק מסין". המנהיגה קרי לאם הבטיחה כי הממשלה תהיה קשובה לדעות הציבור "בראש פתוח".

ההפגנות בהונג קונג החלו לפני כחצי שנה כשהממשלה העלתה את הצעת "חוק ההסגרה" - המאפשר הסגרתם של נאשמים למדינות אחרות ובהן סין. רבים ראו במהלך צעד נוסף בהשתלטות של בייג'ינג, ופגיעה קשה בזכויות האוטונומיות של התושבים.

הפופולריים