הליגה נגד השמצה: אחד מכל ארבעה אירופים מחזיק בדעות אנטישמיות

אחד מכל ארבעה אירופים מחזיק בדעות אנטישמיות
סקר שערך הארגון קובע כי חלה עלייה בשנאת יהודים במדינות מזרח ומרכז אירופה. בנוסף, שלושה מכל ארבעה פולנים הסכימו ש"יהודים עדיין מדברים יותר מדי על מה שקרה להם בשואה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה נגד אנטישמיות בגרמניה
צילום: צילום: אי-פי

סקר בין-לאומי של הליגה נגד השמצה שהתפרסם היום (חמישי) מצא כי גישות אנטישמיות מובהקות רווחות עדיין ב-18 מדינות. על פי הסקר, אחד מכל ארבעה אזרחי אירופה שהשיבו לסקר, מחזיק בדעות שליליות נרחבות כלפי יהודים. בנוסף, הסקר קבע ששנאת יהודים נמצאת במגמת עלייה במדינות מזרח אירופה ומרכזה, שם עדיין קיימות דעות קדומות על שליטה יהודית בעולם הפיננסי.

שאלון של 11 שאלות שמשמש את הליגה כמדד בסקריה מסביב לעולם מאז 1964, הקיף יותר מ-9,000 בגירים ב-18 מדינות במזרח ומערב אירופה וכן בקנדה, דרום אפריקה, ארגנטינה וברזיל. הסקר מצא שחל גידול ניכר בעמדות אנטישמיות בארגנטינה, ברזיל, פולין, רוסיה, דרום אפריקה ואוקראינה ביחס לסקר קודם שערכה הליגה נגד השמצה.

בפולין, שבה השבת רכוש יהודי מתקופת השואה וחוק שנוי במחלוקת לגבי השיח על השואה עמדו במרכז השיח הציבורי בשנים האחרונות, חל גידול בעמדות האנטישמיות ל-48% מהאוכלוסייה, לעומת 37% ב-2015. בערך שלושה מכל ארבעה משיבים בפולין הסכימו ש"יהודים עדיין מדברים יותר מדי על מה שקרה להם בשואה".

"מדאיג ביותר שאחד מכל ארבעה אזרחי אירופה מחזיק בעמדות האנטישמיות שהיו נפוצות עוד לפני השואה" אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה. גילברט הוסיף כי "הממצאים מהווים קריאת השכמה רבת עוצמה לכך שנותרה הרבה עבודה רבה כדי לחנך חלקים נרחבים בציבור ברבות ממדינות אלו ולשים סוף לגזענות".

נזכיר כי רק ביום הכיפורים נרצחו אישה וגבר באירוע ירי סמוך לבית כנסת בעיר האלה שבמזרח גרמניה. כעבור יומיים הודה החשוד, שטפן בלייט בן ה-27, במעשים המיוחסים לו. בסוף חודש אוקטובר הותקף יהודי בן 70 על ידי גבר בלתי מזוהה בשכונת קארוו בברלין. גבר שקרא לעברו קריאות אנטשימיות בשעה שצעד ברחוב, חבט בו בראשו והפילו ארצה כזה ניסה לענות לו.

הפופולריים