עדות דרמטית בדיון ההדחה של טראמפ: "היו יחסי תן וקח"

עדות דרמטית נגד טראמפ: "היו יחסי תן וקח"
לפי עדותו של השגריר לאיחוד האירופי, היה בפירוש מצב של "מידה כנגד מידה" בנוגע לבקשתו של זלנסקי להיפגש עם טראמפ והובהר לנשיא האוקראיני שלא יקבל פגישה אלא אם יצהיר על פתיחת חקירה נגד בנו של ביידן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עדות השגריר האמריקני לאיחוד האירופי גורדון סונדלנד בהליך ההדחה של דונלד טראמפ 20.11.19
צילום: צילום: אי-פי

יום דרמטי בהליך ההדחה נגד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: השגריר האמריקני לאיחוד האירופי, גורדון סונדלנד, מעיד הערב (רביעי) בפני ועדת המודיעין של הקונגרס, ובתשובה לשאלה אם הייתה "מידה כנגד מידה" ביחסיו של טראמפ עם נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי הוא ענה: "תשובתי היא כן".

מדובר בשאלה העיקרית בחקירת ההדחה נגד טראמפ - האם הנשיא התנה סיוע ביטחוני בתמורה לחקירת יריביו הפוליטיים על ידי אוקראינה. עדותו של סונדלנד היא חלק מהשימועים הפתוחים בהליך ההדחה נגד הנשיא טראמפ. בהצהרת הפתיחה אמר יו"ר הוועדה אדם שיף (מהמפלגה הדמוקרטית) כי העדות של סונלנד תראה כי הנשיא טראמפ שם את האינטרסים הפוליטיים והאישיים שלו מעל אלו של ארה"ב. 

במהלך עדותו אמר סונלנד כי הנשיא טראמפ הורה בעצמו ללחוץ על אוקראינה לחקור את בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן וכי כל הבכירים המעורבים במגעים ידעו על כך. לטענתו הנשיא הורה לו לעבוד יחדיו עם עו"ד רודי ג'וליאני בנושא. 

לפי עדותו של סונדלנד, היה בפירוש מצב של "מידה כנגד מידה" בנוגע לבקשתו של זלנסקי להיפגש עם טראמפ והובהר לנשיא האוקראיני שלא יקבל פגישה אלא אם יצהיר על פתיחת חקירה נגד בנו של ביידן ובעניין בחירות 2016. באשר להקפאת הסיוע הביטחוני - סונדלנד אומר כי לא היה שותף להחלטה וכי הוא מניח שגם כאן התנאי לשחרור הכסף היה הצהרה של זלנסקי על פתיחת חקירה.

סונדלנד העיד כי שר החוץ פומפאו היה מודע לכל מהלך הלחצים על נשיא אוקראינה וכי הוא קיבל דיווח מלא על הכוונה להתנות פגישה עם הנשיא בכך שאוקראינה תכריז על פתיחת חקירה נגד בנו של סגן הנשיא.

הפופולריים