מחאות הדלק באיראן: "מספר ההרוגים גבוה מאוד"

מחאות הדלק באיראן: "מספר ההרוגים גבוה מאוד"
הכומר האיראני-אמריקני סעיד עבדני קרא לישראלים להגיע למפגן תמיכה בארצו, שייערך מחר בערב בחולון. עבדני סיפר כי הוא יודע על מאות בני אדם שנהרגו: "הם יצאו להפגנה לגיטימית נגד העלאת מחיר הדלק, והמשטר השיב להם בירי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המחאות נגד עליית מחירי הדלק באיראן 16.11.19
צילום: צילום: אי-פי

הכומר האיראני-אמריקני סעיד עבדני סיפר היום (שלישי) כי לפי המידע שבידיו, מספר ההרוגים במחאות בארצו גבוה מאוד. עבדני, שישב בעבר בכלא באיראן ושוחרר כחלק מעסקת שבויים בשנת 2013, מבקש מהישראלים להגיע למפגן התמיכה בעם האיראני, שייערך מחר בערב בחולון.

האזינו לסיפור המלא בשעה הבין לאומית

"אני יודע שמאות נהרגו. הם יצאו להפגנה לגיטימית נגד העלאת מחיר הדלק והמשטר השיב להם בירי והרג אותם", סיפר עבדי והוסיף: "המצב נעשה נורא. אנשי המשטר מזהירים את המפגינים שיגיבו בעוצמה".

הכומר האיראני-אמריקני, שנמצא בישראל וצפוי לנאום מחר בהפגנה, סיפר כי הוא דואג לקרוביו: "כל הקרובים שלי באיראן, ההורים שלי בטהרן. אני מקווה שהם יוכלו להגיע לארצות הברית בשבועיים הקרובים, בתקווה שייתנו להם לעזוב. כשפורצות הפגנות כאלה, כל האנשים שנפתחו נגדם תיקים יכולים להיעצר".


בנוגע לאפשרות שההפגנות הנוכחיות יערערו את יציבות המשטר אמר הכומר: "הכל אפשרי. דונלד טראמפ פעל היטב עם הנסיגה מהסכם גרעין. גם נתניהו פועל נכון. אני מאוד שמח ממה שממשל טראמפ עושה – הם משדרים מסר לאיראנים שאם העם יתקומם נגד הממשלה הם יתמכו בו". עבדני הוסיף כי הוא מאמין שתשעים אחוזים מהאיראנים מתנגדים לממשל.

המונים באיראן יצאו לרחובות ביום שישי האחרון במחאה על העלייה החדה במחירי הדלק במדינה. זאת לאחר שהשלטונות בטהראן העלו את המחירים ב-50% והגבילו את מכירת הדלק. לפי הדיווחים ברשתות החברתיות בטהראן אלפים יצאו לרחובות בערים שיראז ומשהד.

בתחילת השבוע הביע המנהיג העליון במדינה, עלי חמינאי, תמיכה בהעלאה החדה במחירי הדלק. הוא אישר בציוץ בטוויטר כי ישנם הרוגים במהומות, אולם לטענתו לא ידוע מה מספרם. ארגון אמנסטי טוען שלפי דיווחים שהוא מקבל - 106 מפגינים ב־21 ערים נהרגו מאז תחילת ההפגנות על עליית מחירי הדלק.

הפופולריים