וואטסאפ נגד חברת סייבר ישראלית: "ניצלה פרצות באפליקציה כדי לרגל אחרי פעילי זכויות אדם"

וואטסאפ: חברה ישראלית ריגלה אחר פעילים
החברה שבבעלות פייסבוק הגישה תביעה בארה"ב נגד חברת NSO הישראלית: עיתונאים ופעילי זכויות אדם הודבקו בתכנת רוגלה, שהותקנה על פונקציית שיחות הווידאו באפליקציה • NSO בתגובה: "המטרה היחידה שלנו היא לסייע להילחם בטרור ובפשעים חמורים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
וואטסאפ
צילום: צילום: אי-פי

וויל קאת'קארט, ראש וואטסאפ בחברת פייסבוק, טען היום (שלישי) במאמר לעיתון וושינגטון פוסט כי חברת הסייבר הישראלית NSO Group ניצלה חולשה באפליקציה על מנת לעקוב אחר יותר ממאה פעילי זכויות אדם ברחבי העולם. הטענות במאמר מבוססות על כתב תביעה שהגישה פייסבוק היום לבית המשפט הפדרלי בארצות הברית.

לפי התביעה, החברה הישראלית פיתחה יכולת להדביק בתוכנת רוגלה כל משתמש בווטסאפ באמצעות שיחת וידאו באפליקציה. במהלך השיחה נשלחת שורת קוד סמויה שמדביקה את המכשיר גם אם השיחה לא נענתה. לפי קאת'קארט, השרתים ומשתמשי הוואטסאפ שהפעילו את הרוגלה קושרו לחברת NSO Group.

מלבד ניצול החולשות באפליקציה, מעלה קאת'קארט ביקורת ערכית כלפי החברה הישראלית, שלדבריו תקפה לפחות 100 מגיני זכויות אדם, עיתונאים ואנשי חברי אזרחית ברחבי העולם. 

במאמר כותב ראש וואטסאפ כי חקירה שביצעו הצליחה לקשר בין הפורצים לבין שרתים שזוהו עם NSO. "לעומת המתקפה שלהם, שהייתה מאוד מתוחכמת, הניסיונות שלהם לטשטש את העקבות לא היו מוצלחים לחלוטין", הוא כתב. עוד הוא כותב באריכות על החובה של חברות טכנולוגיה להתגייס לשמירה על פעילי זכויות אדם ועיתונאים ולא לאפשר הפרות של זכויות אדם ומעקב אחריהם.

חן בריל אגרי, קמפיינרית באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, הגיבה לפרסום: "אנחנו מקווים שבית המשפט המחוזי יחייב את משרד הביטחון לבטל את רישיון הייצוא הביטחוני של NSO, ולא ינסה להעלים, בניגוד לכל היגיון, את הסיקור חסר התקדים של הסכנה העולמית שנשקפת מההפקרות הזו, באמצעות חיסיון כלשהו".

תגובת NSO:

"אנו דוחים בכל תוקף את הטענות של פייסבוק. המטרה היחידה של מוצרי NSO היא לסייע לגופי ביון ואכיפת חוק ממשלתיים מורשים להילחם בטרור ובפשעים חמורים, שלעתים מסתתרים מאחורי פלטפורמות ואפליקציות מוצפנות. טכנולוגיה זו לא מיועדת או מורשת לשימוש נגד פעילי זכויות אדם או עיתונאים. היא נועדה להציל חיים ועשרות רבות של אנשים ברחבי העולם חייבים את חייהם לטכנולוגיה של NSO.

"המציאות היא שפלטפורמות ואפליקציות מוצפנות, משמשות לעיתים ארגוני פשיעה, פדופילים, ברוני סמים וטרוריסטים, ומאפשרת להם לחמוק מידיהם של רשויות החוק וארגוני הביון. הטכנולוגיות של NSO מספקות לממשלות פתרונות ממוקדים ומידתיים לבעיות אלה. אנו מתייחסים לכל שימוש במוצרינו שאינו מיועד למלחמה בטרור ופשיעה כשימוש לרעה, ואוסרים זאת במסגרת החוזים שלנו. אם אנו מאתרים שימוש לא ראוי, אנו פועלים בהתאם. טכנולוגיה זו מיועדת לשמירה על זכויות אדם, בין היתר הזכות לחיים ולביטחון, וזו הסיבה שהודענו על התאמת המדיניות שלנו לכללים המנחים של האו"ם לעסקים וזכויות אדם, כדי לוודא שהמוצרים שלנו מכבדים את כל זכויות האדם".

הפופולריים