השמאל חזר לארגנטינה: אלברטו פרננדס נבחר לנשיאות

השמאל חזר לארגנטינה: פרננדס נבחר לנשיאות
מועמד האופוזיציה נבחר לאחר שהשיג יותר מ־45% מהקולות בסיבוב הראשון • נגד סגניתו, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, מתנהלות חקירות שחיתות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלברטו פרננדס נשיא ארגנטינה החדש בנאום הניצחון 27 באוקטובר
צילום: צילום: אי־פי

בצל כישלון המדיניות הכלכלית: מועמד האופוזיציה אלברטו פרננדס ניצח הלילה (שני) בבחירות לנשיאות ארגנטינה – לאחר שהשיג יותר מ־45% מהקולות הנדרשים. כסגניתו תכהן הנשיאה לשעבר כריסטינה פרננדס דה קירשנר – שנגדה מתנהלות כמה חקירות שחיתות וידועה כמי שטייחה את חקירת הפיגוע שאירע ב־1994 על ידי חיזבאללה במרכז היהודי בבואנוס איירס.

הנשיא המכהן, מאוריסיו מאקרי, קיבל כ־40% מקולות הבוחרים בלבד – אך אין זאת תבוסה כפי שהסקרים חזו. "זה יום נהדר לארגנטינה", אמר פרננדס והוסיף: "אשתף פעולה בכל דרך אפשרית עם מאקרי, כדי להתמודד עם המציאות הכלכלית הקשה. הדבר היחיד שמעסיק אותנו הוא שהארגנטינאים יפסיקו לסבול, אחת ולתמיד".

מאקרי, שנאם גם הוא עם היוודע התוצאות בפני תומכיו, בירך את פרננדס ואמר כי הוא מזמין אותו לארמון הנשיאות על מנת "לבצע החלפה מסודרת וחיונית של השילטון כדי לשקם את כלכלת המדינה".

פרננדס, בן 60, עורך דין בהשכלתו, כיהן בעבר תחת הנשיאה השנויה במחלוקת לשעבר קירשנר. בחירתו מסמנת תפנית במדינה שהשלטון השמרני בה בשנים האחרונות נקט מדיניות כלכלית קשה שגרמה לייאוש בקרב העם.

פרננדס נולד וגדל בבואנוס איירס הוא קיבל תואר במשפטים מאוניברסיטת בואנוס איירס בגיל 24 עם התמחות במשפט פלילי. מאוחר יותר מונה לפרופסור באוניברסיטה. את דרכו הפוליטית החל כיועץ משפטי בעיר הולדתו ולאחר מכן היה יועץ משפטי של בית הנבחרים הארגנטינאי. בהמשך שימש סגן ליועץ המשפטי של משרד הכלכלה.

הוא פרש מהחיים הפוליטיים ב-23 ביולי 2008 לאחר שנכשל בהובלת משא ומתן עם המגזר החקלאי בארגנטינה על שינויים במערכות המיסים והייצוא. לאחר פרישתו הביע לעיתים קרובות ביקורת על קירשנר ועל מדיניותה הכלכלית.

הפופולריים