חיסול מנהיג דאעש: המידע שהוביל למקום המסתור וההחלטה לפעול

חיסול מנהיג דאעש: המידע המודיעיני וההחלטה
לפי הניו יורק טיימס, אחת מנשותיו של אל־בגדאדי סיפקה את מקומו ל־CIA כבר בחודש יולי – לפני כ־3.5 וחודשים • בצרפת חוששים מפעולות נקם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דאעש
צילום:

עיתון הניו יורק טיימס מדווח היום (ראשון) מפי מקורותיו כי מיקומו של מנהיג דאעש שחוסל לפנות בוקר אבו בכר אל־בגדאדי באידליב היה ידוע כבר בתחילת חודש יולי. בקיץ האחרון נעצרו שני אנשים שהובילו את ה־CIA למקום המסתור, בהם אחת מנשותיו. לפי העיתון, היה מסוכן מדי בכדי לפעול באזור בשלב ההוא. לפני המבצע אחד המקורות אמר כי הוא קיבל מידע לפיו מנהיג דאעש היה צפוי לצאת ממקום המסתור – אך בסופו של דבר הוא החליט להישאר.

בתוך כך, בצרפת חוששים ממעשי נקמה. כריסטוף קסטנר, שר הפנים הצרפתי, שלח מכתב לראשי משטרת צרפת בעקבות חיסולו של מנהיג דאעש בו קרא למנגנוני ביטחון הפנים להגביר ערנות על מנת למנוע פעולות נקם אפשריות. הוא כתב: "האסלמה האפשרית של תעמולה ג'יהאדיסטית שיכולה ללבות מעשי נקם דורשת את הערנות המרבית ובמיוחד לקראת אירועים ציבוריים".

מוקדם יותר היום דיווח השבועון "ניוזוויק" על פי מקור מודיעיני בכיר באזור: אדם בשם עבדאללה קרדש מונה היום למחליפו של מנהיג דאעש שחוסל. על פי הדיווח, קרדש הוא עיראקי – קצין לשעבר בצבאו של סדאם חוסיין.


במקביל, רוסיה הטילה ספק באמינות ההודעה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לחיסולו של מנהיג דאעש. בהודעה של משרד ההגנה הרוסי נקבע היום שאין בידי רוסיה כל מידע בנוגע למבצע חיסול שערכו האמריקנים באזור צפון סוריה. בתוך כך, הכוחות הכורדים טוענים כי הדובר של ארגון דאעש, אבו חסן אל-מוהאג'יר, חוסל במבצע משותף שלהם ושל ארצות הברית בקרבות העיירה ג'ראבלוס ליד גבולה של טורקיה. 

הפופולריים