הצטלמה באטרקציה בסקוטלנד - וגילתה שיש לה סרטן

הצטלמה באטרקציה בסקוטלנד - וגילתה שיש לה סרטן
באל הצטלמה במצלמות קולטות חום באטרקציה באדינבורו, התמונה הראתה שיש לה נקודת חום מעל השד. בזכות התמונה קבעה תור לרופא ואובחנה בשלבים המוקדמים של המחלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התמונה התרמית מהמצלמות באטרקציה התיירותית בסקוטלנד המראות נקודת חום מעל השד, שהובילה לאבחון סרטן השד
צילום: צילום מסך

אישה שהשתתפה באטרקציה תיירותיות בסקוטלנד, גילתה באמצעות מצלמות קולטות חום שבמקום כי יש לה סרטן השד. הרופאים שאבחנו אצלה את המחלה בשלבים המוקדמים שלה אמרו לה שמדובר במזל, מאחר שמצלמות אלה לא ידועות באמינותן בזיהוי מחלות.

בזמן שבאל גיל, בת 41, צפתה בתמונות מביקורה באטרקציה התיירותית "קמרה אובסקורה ועולם האשליות" שבאדינבורו, ולאחר ששמה לב לנקודה "חמה" מעל השד שלה, קבעה לעצמה בדיקה אצל הרופא, שאבחן אצלה את המחלה. גיל כתבה ביקורת באתר התיירותי: "אני רוצה להודות לכם. ללא המצלמות, לעולם לא הייתי יודעת על כך. אני יודעת שלא זו מטרת המצלמות, אבל עבורי היה מדובר בביקור משנה חיים. עברתי שני ניתוחים ונותר לי ניתוח נוסף כדי למנוע מהמחלה להתפשט".

התמונה ממצלמות האטרקציה שהובילה לגילוי סרטן השד

מהנהלת האתר נמסר כי היה זה "מדהים" שגיל שמה לב לשינוי בתמונה ושהיא פעלה בהתאם לכך: "אנחנו מאחלים לה בהצלחה בהחלמה ומקווים לפגוש אותה ואת משפחתה בעתיד", אמר מנהל האתר אנדרו ג'ונסון.

ד"ר טרייסי ג'יליס, מהמנהל הרפואי במרכז הרפואי NHS Lothian שבאדינבורו, אמרה שהצוותים שלה משתמשים בממוגרפיה דיגיטלית כדי לאתר סרטן שד. לדבריה: "בעבר נערכו ניסויים במצלמות קולטות חום לגילוי סרטן, אולם מעולם זה לא היה כלי סינון מוכח".

מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הזהיר מפני שימוש במצלמות תרמיות ככלי אבחון עצמאי. בהנחיות ה-FDA מפברואר 2019 נכתב כי "תרמוגרפיה אינה תחליף לממוגרפיה רגילה ואין להשתמש בה במקום ממוגרפיה לצורך בדיקת סרטן השד או לצורך אבחון".

הפופולריים