צ'ילה: המטרו בבירה נסגר בגלל מחאת צעירים נגד מחירי הנסיעה, הוכרז מצב מצב חירום

צ'ילה: מחאה שיתקה את המטרו, הוכרז מצב חירום
הנשיא פיניירה הטיל על הצבא את האחריות לביטחון בבירה • מפגינים הציתו אש בכניסות לתחנות והתפרעו, אלפים שיבשו את התנועה ברחובות העיר השקטה בדרך כלל • שרת התחבורה: העלאת המחירים לא תבוטל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בצ'ילה נגד העלאת מחירי המטרו, 18.10.19
צילום: אי-פי

נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה הכריז היום (שבת) על מצב חירום בבירה סנטיאגו בעקבות הפגנות אלימות נגד העלאת תעריפי הנסיעה ברכבת התחתית. הנשיא גם הטיל על הצבא את האחריות לביטחון בבירה. 

שלטונות צ'ילה סגרו אתמול את הרכבת התחתית בבירה סנטיאגו, בגלל מחאות אלימות של צעירים נגד העלאת מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית. כמה מהמוחים הציתו אש בכניסות לתחנות, שרפו תחנת אוטובוס, התפרעו בתחנות עצמן וחסמו את המעברים לרציפים. אלפים חסמו את התנועה בעיר השקטה בדרך כלל שבה חיים שישה מיליון תושבים.

בחברת המטרו אמרו כי הרכבת התחתית לא תופעל בסוף השבוע, בטענה כי נגרם "נזק רציני" שאינו מאפשר את הפעלת הרכבות בבטחה. נשיא צ'ילה, סבסטיאן פינרה, גינה את האירועים: "דבר אחד הוא להפגין ודבר שני הוא לעשות ונדליזם. זו לא מחאה, זה פשע".

אש בכניסה לתחנת מטרו בסנטיאגו, אתמול (צילום: אי-פי)

תלמידי תיכון וסטודנטים פתחו במחאה לאחר שהממשלה הודיעה על העלאת תעריפי הנסיעה בתחילת החודש, בטענה כי הדבר נדרש בגלל עלות החשמל והיחלשות המטבע המקומי. ההפגנות מעידות על פערי המעמדות הגדולים בצ'ילה, אחת המדינות העשירות באמריקה הלטינית – אך גם אחת מן הלא שוויוניות בה. התסכול מול יוקר המחייה בבירה סנטיאגו הפך לעניין פוליטי ארצי, ונשמעות קריאות להחלת רפורמות בתחומים שונים במדינה, שאינם קשורים לרכבת התחתית.

בהנהלת המטרו אומרים כי היו יותר מ-200 תקריות ברכבת התחתית בסנטיאגו ב-11 הימים האחרונים, רובם במעורבות צעירים שהתפרעו. המשטרה המקומית מסרה כי אנשיה נאלצו לירות גז מדמיע ולהשתמש באלות במקרים קיצוניים. המחאה, עם זאת, הפכה אלימה במיוחד אתמול, ונסגרו כל 136 תחנות המטרו בעיר, שמחברות מסילה באורך כ-140 קילומטר.

שרת התחבורה, גלוריה האט, אמרה בשיחה עם כתבים שהעלאת המחיר תעמוד בעינה. היא ציינה כי הממשלה מסבסדת כמעט חצי מעלות הפעלת המטרו. "זה אינו דיון שצריך היה להגיע לאלימות שראינו", הוסיפה.מפגינות ושוטרים בתחנת מטרו בסנטיאגו, אתמול (צילום: אי-פי) 

הפופולריים